Strona głównaChorobyDlaczego twoje leki nie działają właściwie? 6 częstych błędów

Dlaczego twoje leki nie działają właściwie? 6 częstych błędów

Leki mogą nie przynosić oczekiwanych skutków lub wywoływać niepożądane efekty, jeśli nie zażywa odpowiednio. Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniamy przy przyjmowaniu medykamentów.
Dlaczego twoje leki nie działają właściwie? 6 częstych błędów

Nieodpowiednia pora

Nie bez powodu ulotka zawiera informacje o porze, o której powinno się zażyć lek. Chodzi o to, by maksymalizować jego skuteczność i bezpieczeństwo. Przykładowo, medycy mogą zalecać przyjmowanie leków na ciśnienie krwi rano z tego powodu, że ich dawka dostarczona wieczorem może wywoływać nadmierny, niebezpieczny dla zdrowia spadek ciśnienia.

Samodzielne zwiększanie dawki

Jeśli zapomnisz o leku, nie panikuj i nie podwajaj dawki, to tak nie działa, nie przywrócisz optymalnej skuteczności środka dzięki temu, a może wywołać poważne skutki uboczne. Na przykład, zwiększenie przepisanej ilości beta-blokera może wywołać efekt w postaci niekontrolowanego nasilonego spadku .

Najlepiej jest po prostu przyjąć pominiętą dawkę, gdy tylko sobie o niej przypomnisz. Jeśli jednak zbliża się pora zażycia leku, trzeba sobie darować to „nadrabianie" i zażyć farmaceutyk o standardowo zaplanowanym czasie.

Brak lub obecność jedzenia

Niektóre leki, na przykład te zażywane przy chorobach tarczycy, należy przyjmować na pusty żołądek, ponieważ jedzenie blokuje ich wchłanianie i sprawia, że są mniej skuteczne. Tymczasem inne medykamenty, w tym i , które zwalczają stany zapalne, powinny być zażywane po jedzeniu. W innym razie mogą z czasem uszkodzić tkanki żołądka, wywołując i krwawienie. Co więcej, pewne produkty wspomagają absorpcję leków lub suplementów, np. warto przyjmować z tłustym jedzeniem - wówczas skuteczniej się wchłania.

Zbyt szybkie przerwanie leczenia

Nierzadko ludzie przestają przyjmować zalecone leki, gdy tylko ustąpią objawy, tymczasem nie musi oznaczać to ustąpienia choroby czy dolegliwości. Przykładowo, należy przyjąć całą przepisaną dawkę antybiotyków, nawet gdy pacjent lepiej się czuje, a to dlatego, że nie wszystkie bakterie mogą zostać zniszczone i po niedługim czasie symptomy mogą wrócić i to w nasilonej formie.

Niewłaściwe przechowywanie

Leki, aby były skuteczne, muszą być odpowiednio przechowywane. Mogą wymagać określonego zakresu temperatur, ochrony przed światłem lub wilgocią, aby dawały oczekiwane efekty. Nie należy więc przechowywać farmaceutyków w łazience, bo tam znacząco zmienia się temperatura i wilgotność. Nie należy ich też trzymać w nasłonecznionym miejscu, w nim również istotnie zmienia się temperatura.

Niewłaściwe jedzenie

Nie można łączyć niektórych produktów i leków. Jednym z jaskrawych przykładów jest grapefruit, który może skutkować nadmiernym lub niedostatecznym uwolnieniem substancji leczniczych do krwioobiegu. To może z jednej strony zaburzać skuteczność medykamentów, z drugiej zaś doprowadzić do poważnych efektów ubocznych, w tym .

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy