Strona głównaChorobyLeki, które mogą wywoływać zaparcia

Leki, które mogą wywoływać zaparcia

Przyczyny zaparć są różnorodne - od określonych chorób, jak np. cukrzyca, czy choroby tarczycy, po stres i brak aktywności fizycznej. Nierzadko dolegliwość wywołują też określone leki. Zobacz, które farmaceutyki najczęsciej zaburzają pracę jelit.
Leki, które mogą wywoływać zaparcia [fot. Arek Socha z Pixabay]

Antacydy

Są to leki zobojętniające sok żołądkowy, stosowane np. przy zgadze. Antacydy często zawerają aluminium, które może wywołać . Jeśli dają taki efekt, trzeba poszukać innych medykamentów tego rodzaju, bez wspomnianego składnika.

Antydepresanty

Grupa środków przeciwdepresyjnych o nazwie leki trójpierścieniowe nierzadko skutkują zaparciam. Wszystko dlatego, że zakłócają one przekazywanie poprzez nerwy sygnałów, które stymulują jelita do ruchu. Nowocześniejsze farmaceutyki, SSRI, znacznie rzadziej wywołują takie skutki.

Leki przeczyszczające

Paradoksalnie, stosowanie wielu środków przeczyszczających może wraz z czasem doprowadzić do przewlekłych zaparć. Dokładniej rzecz ujmując, jeśli często się je przyjmuje, przestają być skuteczne. Na niektóre substancje jednak, np. na mleko magnezjowe, nasz organizm nie rozwija tolerancji.

Antyhistaminy

Przepisuje się je w przypadku przeziębień i alergii. Mogą być też pomocne przy , bo powstrzymują biegunkę. Ich efektem jednak nierzadko są problemy z wypróżnianiem.

Opioidy

Przepisywane w przypadku przewlekłego bólu i pooperacyjnie opioidy mogą powodować zaparcia. W takich przypadkach lekarze mogą przepisać inne farmaceutyki łagodzące ból.

Suplementy z wapniem i żelazem

Doustne przyjmowanie i może powodować zaparcia. Aby zmniejszyć objawy dyskomfortu żołądkowo-jelitowego, można przyjmować te suplementy wraz z jedzeniem lub ze środkiem zmiękczającym stolec.

Niektóre leki na nadciśnienie

Przykładowo, blokery kanału wapniowego zmniejszają i częstość akcji serca, zapobiegając przedostawaniu wapnia do mięśnia serca i tętnic. Skutkiem tego tętnice stają się bardziej elastyczne i szersze, co ułatwia swobodniejszy przepływ krwi. Mogą one jednak powodować też bradykardię, obrzęki, bóle głowy i zaparcia.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy