Strona głównaChorobyLeki przeciwbólowe mają wpływ na zaburzenia erekcji

Leki przeciwbólowe mają wpływ na zaburzenia erekcji

Dojrzali mężczyźni częściej niż młodsi panowie sięgają po leki przeciwbólowe i doświadczają problemów seksualnych, być może te dwie sprawy są ze sobą powiązane.
Jak wynika z badań opublikowanych w magazynie „Urology", istnieje związek między impotencją a niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Taka zależność jest utrzymana w mocy nawet po wzięciu pod uwagę wieku oraz innych czynników odpowiadających za problemy z potencją.

Badacze odkryli, że u mężczyzn, którzy regularnie zażywali leki przeciwbólowe, jak aspiryna, ibuprofen czy naproxen, ryzyko zaburzeń erekcji było o 38% wyższe w porównaniu do panów, którzy nie brali tych leków.

Opisana zależność nie musi bezpośrednio dotyczyć leków przeciwbólowych, być może zażywanie tych środków stanowi „katalizator" dla istniejących już i mających wpływ na problemy z erekcją dolegliwości.

Według danych amerykańskich National Institutes of Health, jeden mężczyzna po czterdziestce na stu doświadcza zaburzeń erekcji, w przypadku panów po siedemdziesiątym piątym roku życia problem dotyczy niemal połowy mężczyzn.

W badaniu przeprowadzonym w Kaiser Permanente Hospital w Los Angeles wzięło udział niemal 81 tysięcy mężczyzn w wieku 45-69 lat. Mniej niż połowa uczestników zadeklarowała, że regularnie zażywa NLPZ (przynajmniej pięć razy w tygodniu), mniej niż jedna trzecia badanych stwierdziła, że doświadcza umiarkowanych lub silnych zaburzeń erekcji.

Spośród tych, którzy zażywali NLPZ regularnie, 64% stwierdziło, że doświadczyło problemów z erekcja w porównaniu z 36% mężczyzn, którzy nie przyjmowali tych leków często.

Po uwzględnieniu takich czynników, jak wiek, masa ciała, nadciśnienie i choroby serca, naukowcy zanotowali, że i tak u mężczyzn biorących NLPZ występuje o 38% wyższe ryzyko zaburzeń erekcji.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy