Strona głównaChorobyNowy lek o podwójnym działaniu może zwalczyć nadciśnienie

Nowy lek o podwójnym działaniu może zwalczyć nadciśnienie

Nowe, międzynarodowe badania pokazują, że pacjenci cierpiący na nadciśnienie tolerują nowy lek o podwójnym działaniu, zwany LCZ696, który może nawet dosyć znacznie obniżyć ich poziom ciśnienia krwi. W artykule poświęconym wynikom badań, który ukazał się w czasopiśmie The Lancet, znajduje się porównanie nowego leku z walsartanem, znanym blokerem receptora angiotensyny (ARB). Odkrycie, że LCZ696 może być lepszy od standardowego ARB może przyczynić się do opracowania lepszych metod meczenia pacjentów cierpiących na nadciśnienie i choroby serca.
Naukowcy z Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Słowacji i USA twierdzą, że jednomolekułowy LCZ696 jest inhibitorem receptora angiotensyny II i neprylizyny (ARNI), który ma podwójne działanie. Lek LCZ696 nie tylko blokuje działanie angiotensyny II - białka, które wywołuje zwężenie naczyń krwionośnych i podniesienie ciśnienia krwi - aby ułatwić przepływ krwi, ale także skutecznie neutralizuje neprylizynę, co powoduje rozszerzenie się i rozluźnienie naczyń krwionośnych i w następstwie prowadzi do spadku ciśnienia krwi.

Naukowcy pracujący pod kierunkiem profesora Luisa M. Ruilope'a ze szpitala 12 de Octubre w Madrycie, Hiszpania, zbadali 1.328 pacjentów z 18 krajów, którzy cierpią na nadciśnienie łagodne do umiarkowanego. Zespół naukowców losowo przydzielił każdego pacjenta do jednej z ośmiu grup na okres ośmiu miesięcy. Poszczególne grupy zostały poddane następującemu leczeniu: 100 mg LCZ696, 200 mg LCZ696, 400 mg LCZ696, 80 mg walsartanu, 160 mg walsartanu, 320 mg walsartanu, 200 mg AHU377 (blokera neprylizyny) oraz placebo.

Wyniki pokazały, że zastosowane leczenie umożliwiło obniżenie średniego rozkurczowego ciśnienia krwi w pozycji siedzącej. W szczególności trzy pary porównawcze dawek LCZ696 w stosunku do walsartanu (tj. 100 mg w porównaniu z 80 mg, 200 mg w porównaniu z 160 mg, 400 mg w porównaniu z 320 mg) dały konkretne wyniki.

Analiza wyników z ośmiotygodniowego okresu wykazała znaczne obniżenie ciśnienia krwi u pacjentów leczonych LCZ696 w porównaniu z pacjentami, którym podawano walsartan (średni spadek ciśnienia krwi w pozycji siedzącej wyniósł -2,17 mm Hg w przypadku rozkurczowego oraz -4,20 mm Hg w przypadku skurczowego).

Co więcej naukowcy odkryli, że w czasie ośmiotygodniowego okresu obniżenie średniego rozkurczowego ciśnienia krwi w pozycji siedzącej znacznie się różniło między grupami zażywającymi 200 mg LCZ696 i 160 mg walsartanu (-2.97 mm Hg) oraz między grupami zażywającymi 400 mg LCZ696 i 320 mg walsartanu (-2.70 mm Hg).

Zdaniem zespołu leczenie wysokiego ciśnienia krwi za pomocą LCZ696 jest bezpieczne dla pacjentów i wszystkie dawki są dobrze tolerowane. Jeżeli chodzi o skutki uboczne, to były one łagodne, nieczęste i mniej więcej takie same we wszystkich ośmiu grupach poddanych leczeniu. Większość pacjentów informowała o bólach głowy, a najwięcej przypadków było w grupie przyjmującej placebo. Naukowcy nie zaobserwowali przypadków obrzmienia (obrzęku naczyniowego) skóry.

"Podwójne zahamowanie receptora angiotensyny II i neprylizyny ma dopełniające się oddziaływanie i może zapewnić korzyści kliniczne w szeregu chorób sercowo-naczyniowych, w tym w przypadku nadciśnienia i niewydolności serca" - twierdzą naukowcy. "Przyszłe badania powinny zidentyfikować populacje pacjentów z nadciśnieniem (w tym osoby starsze i chorujące na cukrzycę), którym leczenie za pomocą LCZ696 przyniesie największe korzyści."

W artykule towarzyszącym profesor Bernard Waeber i profesor Francois Feihl z Université de Lausanne w Szwajcarii napisali, że LCZ696 ma ogromny potencjał, ponieważ pacjenci cierpiący na nadciśnienie muszą obecnie zażywać więcej niż jeden lek przeciwnadciśnieniowy, aby utrzymać swoje ciśnienie krwi pod kontrolą.

"Do tej pory doświadczenia kliniczne z LCZ696 przeprowadzono w niewielkim zakresie" - napisali. "Dysponujemy obecnie wystarczająco zachęcającymi danymi, aby uzasadnić przeprowadzenie większych testów klinicznych w zróżnicowanych stanach klinicznych, zwłaszcza nadciśnienia, cukrzycy, niewydolności serca i nerek."

W badaniach wzięli również udział naukowcy z Uniwersytetu Comeniusa na Słowacji, Universität des Saarlandes w Niemczech, Centre Hospitalier de l'Université Laval z Kanady oraz Novartis Pharmaceuticals z USA.

Więcej informacji:

The Lancet:
http://www.thelancet.com/

Szpital 12 de Octubre:
http://www.madrid.org/cs/Satellite?pagename=Hospital12Octubre/Page/H12O_home

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • KZG:

    Wynik rezonansu magnetycznego głowy

    Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
    Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy
Blog