Strona głównaChorobySeniorzy na haju? Dojrzali Amerykanie masowo zażywają leki narkotyczne

Seniorzy na haju? Dojrzali Amerykanie masowo zażywają leki narkotyczne

Seniorzy stanowią największą grupę wiekową, która czuka leczenia przy pomocy narkotycznych leków przeciwbólowych, mówią medycy Nowego Jorku.
Seniorzy na haju? Dojrzali Amerykanie masowo zażywają leki narkotyczne [© Burlingham - Fotolia.com] Narkotyczne leki przeciwbólowe to np. morfina, oksykodon i hydrokodon. Nazywane są także opioidami. Mają bardzo silne działanie przeciwbólowe, mogą jednak wywoływać rozmaite skutki uboczne i uzależniać. Kiedyś przepisywano je jedynie terminalnie chorym pacjentom doświadczającym fizycznego cierpienia, dzisiaj są znacznie powszechniej dostępne. Rośnie liczba osób, które regularnie przyjmują leki narkotyczne, w tym sięga po nie coraz więcej seniorów.

Uczeni przeanalizowali dane i zauważyli wyraźną tendencję wzrostową, jeśli chodzi o uczestnictwo seniorów w programach leczenia opioidami w latach 1996 - 2012. Osoby w wieku powyżej 50 lat stanowią najliczniejszą grupę korzystającą z tej formy terapii, mówią badacze z Uniwersytetu Nowojorskiego.

W 1996 roku osoby w wieku 50 - 59 lat stanowiły około 8 procent pacjentów zażywających narkotyczne środki przeciwbólowe i leczonych przy pomocy heroiny. W 2012 roku natomiast stanowili prawie 36 procent ludzi poddanych takiej terapii. Odsetek osób z grupy 60-69 lat zaś wzrósł z 1,5 do 12 procent.

Dane te mają szczególne znaczenie biorąc pod uwagę, że odnotowano zmniejszenie o 7,6 procent całkowitej populacji pacjentów zażywających wspomniane leki w tym okresie czasu. Wydaje się że mamy do czynienia z nieznaną dotąd „epidemią" zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych przez seniorów i rosnącą liczbą osób starszych leczących się z uzależnień, oceniają eksperci.

Co ciekawe, w badanym okresie zmniejszyła się liczba pacjentów w wieku poniżej 40 lat, którzy przyjmowali leki narkotyczne - w 1996 roku stanowili około 56 procent całej grupy, a w 2012 roku już jedynie 20 procent.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Substance Use & Misuse.

Na podstawie: New York University, news release

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • GRUBAS820:

    Podwyższone GGTP

    Dzień dobry. Mam 29 lat i od 4 lat choruje na cukrzyce typu 2. Mam 184cm wzrostu i ważę 82 kg. Od jakiś 13 lat nadużywam alkoholu. Bralem tez różne narkotyki oprócz heroiny i pale marihuanę do dnia dzisiejszego ale teraz sporadycznie. Zostałem skierowany na badania wstępne do pracy i moje ggtp wykaz... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy
Blog