Strona głównaChorobySeniorzy na haju? Dojrzali Amerykanie masowo zażywają leki narkotyczne

Seniorzy na haju? Dojrzali Amerykanie masowo zażywają leki narkotyczne

Seniorzy stanowią największą grupę wiekową, która czuka leczenia przy pomocy narkotycznych leków przeciwbólowych, mówią medycy Nowego Jorku.
Seniorzy na haju? Dojrzali Amerykanie masowo zażywają leki narkotyczne [© Burlingham - Fotolia.com] Narkotyczne leki przeciwbólowe to np. morfina, oksykodon i hydrokodon. Nazywane są także . Mają bardzo silne działanie , mogą jednak wywoływać rozmaite skutki uboczne i uzależniać. Kiedyś przepisywano je jedynie terminalnie chorym pacjentom doświadczającym fizycznego cierpienia, dzisiaj są znacznie powszechniej dostępne. Rośnie liczba osób, które regularnie przyjmują leki , w tym sięga po nie coraz więcej seniorów.

Uczeni przeanalizowali dane i zauważyli wyraźną tendencję wzrostową, jeśli chodzi o uczestnictwo seniorów w programach leczenia opioidami w latach 1996 - 2012. Osoby w wieku powyżej 50 lat stanowią najliczniejszą grupę korzystającą z tej formy terapii, mówią badacze z Uniwersytetu Nowojorskiego.

W 1996 roku osoby w wieku 50 - 59 lat stanowiły około 8 procent pacjentów zażywających narkotyczne środki przeciwbólowe i leczonych przy pomocy heroiny. W 2012 roku natomiast stanowili prawie 36 procent ludzi poddanych takiej terapii. Odsetek osób z grupy 60-69 lat zaś wzrósł z 1,5 do 12 procent.

Dane te mają szczególne znaczenie biorąc pod uwagę, że odnotowano zmniejszenie o 7,6 procent całkowitej populacji pacjentów zażywających wspomniane leki w tym okresie czasu. Wydaje się że mamy do czynienia z nieznaną dotąd „epidemią" zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych przez seniorów i rosnącą liczbą osób starszych leczących się z uzależnień, oceniają eksperci.

Co ciekawe, w badanym okresie zmniejszyła się liczba pacjentów w wieku poniżej 40 lat, którzy przyjmowali leki narkotyczne - w 1996 roku stanowili około 56 procent całej grupy, a w 2012 roku już jedynie 20 procent.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Substance Use & Misuse.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy