Strona głównaChorobyStatyny uchronią przed śmiercią z powodu raka?

Statyny uchronią przed śmiercią z powodu raka?

Statyny mogą istotnie obniżyć ryzyko zgonu z powodu czterech najpowszechniejszych nowotworów.
Brytyjczycy odkryli, że osoby z wysokim poziomem cholesterolu cechują się wyższym prawdopodobieństwem przetrwania najbardziej powszechnych rodzajów nowotworów. Być może zatem leki przyjmowane przez pacjentów z nadmiarem cholesterolu dają efekt ochronny.

Ustalono, że wysoki poziom cholesterolu związany był z niższym ryzykiem śmierci: o 43 proc. z powodu raka piersi, o 47 proc. w wyniku raka gruczołu krokowego, 30 proc. z powodu raka jelita grubego i 22 proc. na skutek raka płuc.

Już wcześniejsze badania wskazywały, że mogą mieć wpływ na skuteczniejszą walkę z nowotworami. Autorzy sądzą, że to właśnie te leki sprawiają, iż pacjenci onkologiczni mają większe szanse na przetrwanie nowotworów.

Co istotne, korelacja pomiedzy diagnozą wysokiego poziomu cholesterolu i wyższej przeżywalności chorych na raka jest silna ze względu na fakt, że w tym 14-letnim badaniu brała udział duża ilość uczestników - niemal milion osób. Najwięcej z nich chorowało na raka płuc, potem najpowszechniejszy był rak piersi, dalej rak prostaty, a potem rak jelita.

W swoich analizach autorzy wzięli pod uwagę różne czynniki, które mogą mieć wpływ na długość życia, w tym wiek, płeć, pochodzenie etniczne, obecność dziesięciu najczęstszych przyczyn śmierci. W mocy pozostało ustalenie, że pacjenci byli mniej narażeni na śmierć, jeśli wcześniej zdiagnozowano u nich wysoki poziom cholesterolu.

Statyny są uważane za jedne z najlepszych leków dla ochrony pacjentów przed chorobami serca. Stosowanie tych farmaceutyków u pacjentów z diagnozą wysokiego poziomu jest prawdopodobnie główną przyczyną działania chroniącego pacjentów z , , i rakiem jelita grubego przed śmiercią, wnioskują autorzy.

Wyniki badań zostały omówione na łamach magazynu Breast Cancer Research.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X