Strona głównaChorobyTabletka na alkoholizm?

Tabletka na alkoholizm?

Tabletka, która kosztuje 3 funty (ok. 15 zł), może pomóc ludziom, którzy raczą się zbyt dużą ilością piwa lub wina, mówią badacze.
Tabletka na alkoholizm?  [© Sergey Novikov - Fotolia.com] Brytyjski National Institute for Health and Care Excellence (NICE) zalecił stosowanie leku nalmefen po tym, jak badania wykazały, że wspomaga ograniczenie picia o 60 proc., gdy stosowany jest wraz z korzystaniem z doradztwa ekspertów.

Znawcy problematyki twierdzą, że lek może ocalić życie niemal dwóch tysięcy ludzi rocznie i ochronić ponad cztery tysiące przed urazami związanymi z .

Jak uważa Andrew Langford, szef British Liver Trust, tabletka może być przydatna, ponieważ skierowana jest do tych, u których picie powoli niszczy zdrowie. - Ludzie jednak nie mogą postrzegać tego jak cudowny lek. Jest to opcja leczenia, która może pomóc niektórym zbyt dużo pijącym osobom - tym, którzy piją tyle, że wywołują u siebie problemy zdrowotne - mówi Langford.

- Niestety mamy zbyt wielu ludzi, którzy piją więcej niż zalecana dzienna dawka alkoholu. Cieszę się, że jest to kolejny element dostępnych terapii, ale bardzo ważne jest, by towarzyszyły mu konsultacje z terapeutą i wsparcie psychologiczne - wyjaśnia Langford.

Ostateczna decyzja, czy nalmefen będzie opłacany przez Państwową Służbę Zdrowia (National Health Service, NHS) zostanie podjęta w listopadzie.
Lek jest przyjmowany doustnie raz dziennie przy zwiększonej chęci sięgnięcia po alkohol. Nalmefen działa poprzez blokowanie części mózgu, która wywołuje odczuwanie przyjemności z picia napojów wyskokowych i powstrzymuje ochotę na zaserwowanie sobie kolejnego kufla czy lampki .

Środek będzie polecany mężczyznom, którzy wypijają więcej niż 7,5 jednostek alkoholu dziennie (półlitrowa butelka piwa zawiera zwykle 2,5 jednostek), i kobietom, które dostarczają sobie ponad 5 jednostek alkoholu dziennie.

Uzależnienie od alkoholu to poważny problem wielu ludzi. Ci, którym przepisywany jest nalmefen, już zrobili ważny krok, bo zgłosili się do lekarza i podjęli terapię - mówi prof. Carole Longson z NICE.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć