Osoby dojrzałe i starsze należą do grupy wysokiego ryzyka doświadczenia toksyczności leków, ale młodsi również mogą doznać tu licznych objawów. Toksyczność leków jest poważnym problemem już dla ludzi w piątej i szóstej dekadzie życia - mówi Mukaila A. Raji, szef geriatrii na University of Texas Medical Branch w Galveston.
![Uwaga na toksyczność leków [© Andrey Kiselev - Fotolia.com] Uwaga na toksyczność leków](http://www.senior.pl/Uwaga-na-toksycznosc-lek-w_leadimgeae305a51a791c9dc06bbae23a64b082.jpg?1299490181)
- Większość leków jest eliminowanych z organizmu przez nerki i wątrobę, ale począwszy od około czterdziestego roku życia zaczynamy w większej mierze odkładać tłuszcz i tracić masę mięśniową, czemu towarzyszy postępujący spadek zdolności naszych nerek i wątroby do przetwarzania medykamentów i oczyszczania organizmu - dodaje Mukaila A. Raji. Jak wynika z Baltimore Longitudinal Study of Aging, osłabienie czynności nerek może mieć miejsce znaczenie wcześniej, nawet u osób po trzydziestce.
Pomimo znanego związku między starzeniem się a toksycznością leków, lekarze często nie utożsamiają objawów pacjentów z niepożądanymi działaniami leku przypisując symptomy nowej dolegliwości. - Wielu z nas, lekarzy, gdy słyszymy, że pacjent źle się czuje, jest odwodniony i zdezorientowany, często podejrzewa chorobę wirusową, podczas gdy nierzadko objawy są spowodowane zażywaniem leków - mówi toksykolog Kennon Heard, profesor na Uniwersytecie Colorado School of Medicine w Denver.
Częściowym problemem mogą być zwyczaje lekarzy co do przepisywania leków.
- Istnieje tendencja do rekomendacji medykamentów dla każdego objawu, a nie każdy objaw wymaga leczenia farmaceutykami - mówi Raji. Im więcej leków pacjent przyjmuje, tym bardziej jest prawdopodobne, że jeden z tych środków będzie miał toksyczny efekt, ostrzegają eksperci.
Poza tym pacjenci chadzają do wielu lekarzy, którzy nie komunikują się ze sobą i mogą przepisać środki o podobnym działaniu, które w połączeniu mogą osiągnąć toksyczny poziom. Aby uniknąć toksyczności leków, pacjenci powinni odnotowywać co i w jakiej ilości jest im polecane i zawsze informować lekarzy o przyjmowanych medykamentach.
Chorzy powinni też przypominać lekarzom o możliwości toksycznego działania leku przy pojawieniu się nowego symptomu. No i warto pamiętać, że niektóre badania krwi mogą dać informacje na temat poziomu leków, np. lewotyroksyny, warfaryny, niektórych antybiotyków i digoksyny. - Ogólnie rzecz biorąc jednak, dobrym sposobem na sprawdzenie, czy dany lek wykazuje toksyczne działanie jest wyeliminowanie go lub zmniejszenie dawki - radzi Raji.
Pacjenci powinni także zapoznawać się z ulotkami dołączonymi do określonego leku przed jego zażyciem.
Leki o największym potencjale efektów toksycznych Trzy klasy leków - leki przeciwzakrzepowe (warfaryna, aspiryna, klopidogrel), leki przeciwcukrzycowe (insulina, metformina, gliburydem, glipizyd, chlorpropamid) i wąska grupa środków terapeutycznych (digoksyna, fenytoina, teofilina, kwas walproinowy) - stanowią prawie połowę wszystkich nagłych wizyt starszych pacjentów u lekarza z powodu niepożądanych efektów. Inne leki uważane za nierzadko problematyczne dla seniorów, to:
* Barbiturany
* Flurazepam
* Meprobamatum
* Pentazocyna
* Trimetobenzamid
* Alkaloidy Belladonna
* Dicyklomina
* Hioscyjamina
* Amitriptylina
* Imipramina
W opracowaniu wykorzystano materiały AARP.
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »