Drzemka w ciągu dnia w przypadku seniorów jest normalną częścią procesu starzenia, może jednak również zwiastować chorobę Alzheimera i inne formy demencji.
- Odkryliśmy, że związek między nadmiernym drzemaniem w ciągu dnia a
demencją pozostał w mocy także po uwzględnieniu ilości i jakości snu w nocy -mówi dr Yue Leng z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. - To sugeruje, że rola drzemki w ciągu dnia jest ważna sama w sobie i jest niezależna od snu w nocy - dodaje dr Leng.
Zdrowie seniorów w średnim wieku 81 lat monitorowano przez 14 lat. Badani przez jakiś czas nosili podobne do zegarka urządzenie, które śledziło ich mobilność. Każdy dłuższy czas braku aktywności od 9:00 do 19:00 został zinterpretowany jako drzemka.
Wspomniane urządzenie noszono co roku nieprzerwanie przez okres do 14 dni, a raz w roku każdy uczestnik był poddawany testom neuropsychologicznym, co pozwalało na obiektywną ocenę stanu funkcji poznawczych.
W przypadku uczestników, u których nie wystąpiły zaburzenia funkcji kognitywnych, codzienna drzemka wydłużała się średnio o 11 minut rocznie. Tempo tego wzrostu zwiększyło się po rozpoznaniu łagodnego
zaburzenia funkcji poznawczych o 24 minuty i wzrosło o aż 68 minut po rozpoznaniu choroby Alzheimera.
Odkryto też, że u osób, które na początku badania nie chorowały na demencję, ale z czasem rozwinęła się u nich choroba, zmieniły się nawyki dotyczące drzemki. Ustalono również, że seniorzy, którzy drzemali dłużej niż godzinę dziennie, mieli o 40 proc. wyższe ryzyko zachorowania na Alzheimera niż ci, którzy drzemali krócej niż godzinę na dzień. Co więcej, osoby drzemiące co najmniej raz dziennie, cechowały się o 40 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na chorobę
Alzheimera niż ci, którzy rzadziej drzemali.
- Nie mamy wystarczających dowodów, aby wyciągnąć wnioski dotyczące związku przyczynowego, czyli, że to właśnie
drzemka wywołała osłabienie funkcji poznawczych, jednak nadmierne drzemki w ciągu dnia mogą być sygnałem przyspieszonego starzenia się lub rozwoju zaburzeń poznawczych - wskazuje dr Leng.
Na podstawie: Extended Napping in Seniors May Signal Dementia
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »