Strona głównaChorobyDługie drzemki mogą zwiastować demencję

Długie drzemki mogą zwiastować demencję

Drzemka w ciągu dnia w przypadku seniorów jest normalną częścią procesu starzenia, może jednak również zwiastować chorobę Alzheimera i inne formy demencji.
Długie drzemki mogą zwiastować demencję [Fot. Janina Dierks - Fotolia.com]
- Odkryliśmy, że związek między nadmiernym drzemaniem w ciągu dnia a demencją pozostał w mocy także po uwzględnieniu ilości i jakości snu w nocy -mówi dr Yue Leng z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. - To sugeruje, że rola drzemki w ciągu dnia jest ważna sama w sobie i jest niezależna od snu w nocy - dodaje dr Leng.

Zdrowie seniorów w średnim wieku 81 lat monitorowano przez 14 lat. Badani przez jakiś czas nosili podobne do zegarka urządzenie, które śledziło ich mobilność. Każdy dłuższy czas braku aktywności od 9:00 do 19:00 został zinterpretowany jako drzemka.

Wspomniane urządzenie noszono co roku nieprzerwanie przez okres do 14 dni, a raz w roku każdy uczestnik był poddawany testom neuropsychologicznym, co pozwalało na obiektywną ocenę stanu funkcji poznawczych.

W przypadku uczestników, u których nie wystąpiły zaburzenia funkcji kognitywnych, codzienna drzemka wydłużała się średnio o 11 minut rocznie. Tempo tego wzrostu zwiększyło się po rozpoznaniu łagodnego zaburzenia funkcji poznawczych o 24 minuty i wzrosło o aż 68 minut po rozpoznaniu choroby Alzheimera.

Odkryto też, że u osób, które na początku badania nie chorowały na demencję, ale z czasem rozwinęła się u nich choroba, zmieniły się nawyki dotyczące drzemki. Ustalono również, że seniorzy, którzy drzemali dłużej niż godzinę dziennie, mieli o 40 proc. wyższe ryzyko zachorowania na Alzheimera niż ci, którzy drzemali krócej niż godzinę na dzień. Co więcej, osoby drzemiące co najmniej raz dziennie, cechowały się o 40 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera niż ci, którzy rzadziej drzemali.

- Nie mamy wystarczających dowodów, aby wyciągnąć wnioski dotyczące związku przyczynowego, czyli, że to właśnie drzemka wywołała osłabienie funkcji poznawczych, jednak nadmierne drzemki w ciągu dnia mogą być sygnałem przyspieszonego starzenia się lub rozwoju zaburzeń poznawczych - wskazuje dr Leng.

Na podstawie: Extended Napping in Seniors May Signal Dementia

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • ruda55:

    Choroba Alzheimera

    Pochodzę z Dolnego Śląska,może ktos wie gdzie są jakieś ośrodki,żeby oddać mamę na 2-3 tygodnie przynajmniej dwa razy w roku?Błagam o pomoc!
    Gdzie mogę kupić" Poradnik dla opiekunów osób dotkniętych chorobą Alzheimera"?Opiekuję się mamą 5 lat,nikt mi nie pomaga,jestem na skraju wyczerpania psychiczn...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy
Blog