Jedzenie odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Kiepskie wybory żywieniowe mogą pogłębić rozmaite problemy zdrowotne, także mentalne, m. in. depresję.
![Jedzenie, które może łagodzić objawy depresji i innych chorób mentalnych [© Elenathewise - Fotolia.com] Jedzenie, które może łagodzić objawy depresji i innych chorób mentalnych [© Elenathewise - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Jedzenie-ktore-moze-lagodzic-objawy-depresji-i-innych-chorob-mentalnych_img51a3667d8a375.jpg)
Stany zapalne można zwalczyć dzięki takim produktom, jak: zielona herbata, imbir, kurkuma, czerwone wino, ryby (łosoś, śledź i makrela) oraz migdały, które poza mogą zapobiec demencji. Naukowcy odkryli bowiem, że kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają stan zapalny w organizmie, zaś osób z niższym poziomem omega-3 odnotowano intensywniejsze
kurczenie się mózgu i słabe wyniki w testach pamięciowych.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles odkryli, że witamina D w połączeniu z kurkuminą, składnikiem curry, może pomóc aktywować system odpornościowy w celu usunięcia tzw. płytki beta-amyloidu, której gromadzenie się jest związane z rozwojem
choroby Alzheimera.
Migdały są dobrym źródłem witaminy E, przeciwutleniacza, która chroni zdrowie mózgu. Badania wykazały, że osoby z wysokim poziomem witaminy E we krwi, które spożywają awokado oraz oleje roślinne, takie jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek i olej ze słonecznika, mają niższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.
Fasola także oferuje ważne korzyści dla mózgu, ponieważ jest bogatym źródłem witaminy z grupy B, błonnika, tiaminy i kwasu foliowego, co jest ważne dla układu nerwowego. Badania uczonych z Uniwersytetu w Oxfordzie wykazały, że u ludzi z rozpoznaniem łagodnych zaburzeń poznawczych, którzy zaczęli przyjmować kwas foliowy, witaminę B6 i B12, a także obniżyli poziom homocysteiny (aminokwasu związanego z chorobą Alzheimera), odnotowano mniejsze kurczenie się mózgu.
Ponadto warto wiedzieć, że taka aktywność fizyczna, taka jak
spacery, może mieć działanie przeciwzapalne, które obejmuje uspokojenie umysłu. Ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny. Podobnie nastrój trening poprawia angażujący także umysł, np.
joga czy
medytacja.
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »