Wiemy, że utrata objętości niektórych obszarów mózgu jest czynnikiem rozwoju choroby Alzheimera. Chcieliśmy sprawdzić, czy lęk ma wpływ na strukturę mózgu, czy też oddziaływanie lęku jest niezależne od tej struktury w sprzyjaniu rozwojowi choroby - mówi dr Maria Vittoria Spampinato, współautorka badań.
U pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i objawami lęku choroba Alzheimera rozwinęła się szybciej niż u osób bez lęku, niezależnie od tego, czy dotyczył ich genetyczny czynnik ryzyka, czy zmniejszenie objętości mózgu - mówi Jenny L. Ulber, współautorka badań.
Tagi: zaburzenia poznawcze, lęk, alzheimer
Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »
Zastrzeżenia odpowiedzialności
Podziel się:
Terapia hormonalna sprzyja gromadzeniu się białka związanego z Alzheimerem u seniorek
Brak wiary w siebie – częsty problem ludzi z lękiem i depresją
Stres osłabia funkcje poznawcze, pomimo innych czynników ochronnych
Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany:
zaloguj się /
zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.
albo777:
Opieka nad chorym na Alzheimera - co poza rodziną i dps?
Musimy jakoś zorganizować opiekę nad osobą chorą na Alzheimera. W grę nie wchodzi stały dps - opieka raczej w domu chorego. Niestety, nie jesteśmy w stanie zapewnić 24 godzinnej opieki przez członków rodziny. Jakie są inne możliwości, z których można by korzystać przy okazji nie bankrutując? czy NFZ... Pokaż pełną treść pytania ›