Strona głównaChorobyCOVID-19: seniorzy mają więcej przeciwciał

COVID-19: seniorzy mają więcej przeciwciał

Wraz z pojawieniem się nowych wariantów SARS-CoV-2 na całym świecie przyspiesza rozprzestrzenianie się pandemii. Badacze z Uniwersytetu w Montrealu postanowili sprawdzić poziom przeciwciał po infekcji i szczepieniach.
COVID-19: seniorzy mają więcej przeciwciał [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Dostrzeżono, że osoby, które otrzymały szczepionkę Pfizer BioNTech lub AstraZeneca, miały znacznie wyższe poziomy przeciwciał niż nieszczepione osoby niegdyś zarażone. Przeciwciała te były również skuteczne przeciwko wariantowi Delta.

Postanowiono też ocenić poziom przeciwciał u niedostatecznie zbadanej grupy: u osób, które zostały zakażone , ale nie były hospitalizowane z powodu zakażenia.

Zbadano kilkudziesięciu pacjentów - Każdy, kto został zarażony, wytwarzał przeciwciała, ale starsi ludzie produkowali ich więcej niż osoby poniżej 50 roku życia - mówi Jean-François Masson, autor badań. - Co więcej, przeciwciała ciągle były obecne w krwiobiegu badanych na 16 tygodni po postawieniu diagnozy - dodaje Masson.

Przeciwciała wytworzone po zakażeniu przez pierwotny szczep wirusa reagowały również na warianty SARS-CoV-2, które pojawiły się w kolejnych falach , mianowicie na warianty Beta (RPA), Delta (Indie) i Gamma (Brazylia), ale w mniejszym stopniu.
- Jednak wynik, który nas najbardziej zaskoczył, to fakt, że przeciwciała wytwarzane przez ludzie po infekcji, którzy liczyli powyżej 50 lat, mieli wyższy stopień ochrony niż osoby poniżej 50 roku życia - wskazuje Joelle Pelletier, współautorka testów.

- Zostało to określone na podstawie pomiaru zdolności przeciwciał do hamowania interakcji białka kolczastego wariantu Delta z receptorem ACE-2 w ludzkich komórkach, czyli procesu, zakażania. Nie zaobserwowaliśmy tego samego zjawiska przy innych wariantach - podaje Masson.

Jeśli ktoś, kto miał łagodny przypadek COVID, został szczepiony, poziom przeciwciał we krwi podwajał się w porównaniu z osobą nieszczepioną, która została zarażona wirusem. Co więcej, przeciwciała te były również w stanie lepiej zapobiegać interakcji między białkiem kolczastym wirusa i receptorem ACE-2.
Jeszcze bardziej interesujące jest to, że w przypadku jednej z osób w wieku poniżej 49 lat infekcja nie skutkowała wytworzeniem przeciwciał hamujących interakcję białka kolczastego z ACE-2, w przeciwieństwie do szczepień. Sugeruje to, że szczepienie zwiększa ochronę przed wariantem Delta wśród osób wcześniej zarażonych pierwotnym szczepem - mówi Masson.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy