Strona głównaChorobyCo nas zabija? Najczęstsze choroby śmiertelne, raport WHO

Co nas zabija? Najczęstsze choroby śmiertelne, raport WHO

70 procent wszystkich śmierci jest spowodowanych chorobami niezakaźnymi. Najbardziej śmiercionośne są nowotwory, choroby układu krążenia, przewlekłe choroby układu oddechowego i cukrzyca, wynika z brytyjskiego raportu Światowej Organizacji Zdrowia za lata 2000-2016.
Co nas zabija? Najczęstsze choroby śmiertelne, raport WHO
Wymienione choroby niezakaźne są najbardziej śmiertelne globalnie, najwyższe ich wskaźniki jednak dotyczą Afryki Subsaharyjskiej, Środkowej Azji oraz Europy Wschodniej.

Eksperci z WHO analizowali postępy w zakresie planów ONZ zmniejszenia obciążeń chorobami niezakaźnymi do 2030 roku. Okazuje się, że szanse na wypełnienie tych rekomendacji są nikłe.

Jeśli chodzi o kobiety, najwyższy wskaźnik chorób niezakaźnych jako przyczyny śmierci dotyczył mieszkanek Sierra Leone i Wybrzeża Kości Słoniowej, w przypadku mężczyzn zaś, wspomniane choroby były nabardziej śmiertelne w Mongolii, Kazachstanie oraz Rosji. Najbezpieczniejsze pod tym względem dla kobiet były Południowa Korea i Japonia, dla meżczyzn z kolei: Islandia, Szwajcaria, Szwecja i Norwegia.
Choroby niezakaźne są główną przyczyną przedwczesnej śmierci w większości krajów. Odpowiadają za nie: bieda, nadmierne spożycie , , niskiej jakości opieka zdrowotna - wszystko to czyni je bardziej niebezpiecznymi niż tradycyjne zagrożenia, takie jak bakterie i wirusy - mówi prof. Majid Ezzati z Imperial College London.
Jak wyjaśniają eksperci, już samo ograniczenie ilości spożywanych napojów alkoholowych, rzucenie palenia oraz osłabienie mogłoby ochronić miliony żyć. Poza tym konieczne jest podniesienie jakości systemów opieki zdrowotnej, aby smożna było uzyskiwać dostatecznie wczesną i rzetelną diagnozę oraz poddawać się skutecznemu leczeniu.

Wyniki raportu zostały opublikowane magazynie The Lancet.

Na podstawie: ;

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy