Chociaż wiadomo, że ćwiczenia są dobre dla zdrowia, wiele osób ma trudności z regularnym podejmowaniem aktywności przez dłuższy czas. Dotyczy to jeszcze silniej osób z przewlekłą chorobą, taką jak choroba Parkinsona, w której ograniczenia fizyczne i psychiczne stanowią dodatkowe przeszkody.
Sprawdzono, jak można by zwiększyć wysiłek fizyczny u
chorych na Parkinsona. Uczestnicy zmagający się z tą chorobą zostali podzieleni na dwie grupy. Obie miały do dyspozycji aplikację motywacyjną, która oferowała uczestnikom nagrody za ćwiczenia. Grupa kontrolna wykonywała tylko ćwiczenia rozciągające, podczas gdy grupa z aktywną interwencją została poinstruowana, aby ćwiczyć przez 30-45 minut na rowerze stacjonarnym w domu, co najmniej trzy razy w tygodniu.
Rowery treningowe grupy aktywnej zostały również wyposażone w motywujące gry, dzięki czemu program był bardziej rozrywkowy i wymagający dla uczestników. Na przykład, ćwiczący mogli próbować doścignąć swoje poprzednie wyniki lub z grupę innych kolarzy. System dostosowywał poziom trudności gry do tętna pacjenta, dzięki czemu wyzwanie było odpowiednie. Wyzwania stawały się coraz trudniejsze, gdy uczestnicy byli w lepszej formie.
Dzięki tym motywującym elementom uczestnicy przestrzegali programu ćwiczeń rowerowych trzy razy w tygodniu przez 6 miesięcy. Po badaniu pacjenci jeżdżący na rowerze mieli znacznie lepszą wydolność układu sercowo-naczyniowego, co ma wiele oczywistych zalet. Sprawność motoryczna grupy jeżdżącej na rowerze była również znacznie lepsza: według stosowanej powszechnie skali problemów (MDS-UPDRS) aktywni pacjenci uzyskali średnio o 4,2 punktu mniej niż grupa kontrolna. Jest to dość duży efekt, porównywalny z efektem kilku konwencjonalnych leków na chorobę Parkinsona.
- Byliśmy zaskoczeni, że osoby z chorobą Parkinsona potrafiły tak dobrze przestrzegać swoich programów
ćwiczeń. Korzystny wpływ na ich niepełnosprawność ruchową był również na tyle duży, że miał znaczenie kliniczne. Ćwiczenia są bardzo przydatnym dodatkiem do leków - mówi Nicolien van der Kolk, współautorka testów.
Fakt, że ćwiczenia na rowerze stacjonarnym można wykonywać całkowicie w domu, jest ogromną zaletą dla pacjentów. - Teraz możemy zacząć badać, czy znacznie dłuższe cykle mogą również spowolnić postęp choroby. Ponadto, to nowe podejście „exergaming" jest odpowiednie do osiągnięcia długoterminowego utrzymania regularnej aktywności u pacjentów z szeregiem innych zaburzeń - mówi prof. Bas Bloem, prowadzący badania.
Na podstawie: Exercising at home has a positive effect on Parkinson's patients
Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »