Strona głównaChorobyKamienie nerkowe - na ich powstanie wpływają czynniki genetyczne

Kamienie nerkowe - na ich powstanie wpływają czynniki genetyczne

Wśród przyczyn, dla których tworzą się kamienie nerkowe, są m. in. czynniki genetyczne.
Kamienie nerkowe - na ich powstanie wpływają czynniki genetyczne [Fot. staras - Fotolia.com]
mogą mieć podłoże genetyczne. Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio zidentyfikowali czternaście wariantów genetycznych w różnych punktach genomu, które są związane z tworzeniem kamieni w drogach moczowych.

Kamienie nerkowe tworzą się w efekcie nadmiernego stężenia określonych substancji w moczu, głównymi „winowajcami" są tu kwas moczowy i szczawian wapnia. Złogi te zwykle powstają w nerkach, ale następnie mogą przemieszczać się w moczowodzie. Główne objawy dolegliwości obejmują kolki nerkowe, ból w dolnej części i podbrzuszu, promieniujący niekiedy aż do narządów płciowych. Inne symptomy z kolei to nudności i gorączka.

Małe kamienie mogą zostać spontanicznie wydalone przez organizm, jeśli to jednak nie następuje, konieczne jest leczenie, które pozwoli na ponowne udrożnienie dróg moczowych.

Jeśli chodzi o najczęstsze czynniki sprzyjające kamicy, należą tu: , , problemy zdrowotne, takie jak choroba Crohna, a także historia choroby w rodzinie.

Od jakiegoś czasu medycy wskazywali na rolę czynników genetycznych w rozwoju kamicy, już dawno bowiem dostrzeżono wyższe ryzyko choroby u osób, w których rodzinach miała ona już miejsce. Teraz jednak ustalono, jakie dokładnie warianty genetyczne oznaczają większe prawdopodobieństwo powstawania kamieni moczowych. Wszystkie one były związane z procesami metabolicznymi lub krystalizacyjnymi, które leżą u podstaw tworzenia kamieni nerkowych.

Według uczonych badanie pozwala na oszacowanie osobniczego ryzyka choroby i wytyczenie nowych sposobów jej zapobiegania oraz leczenia.

Wyniki badań Journal of the American Society of Nephrology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć