Strona głównaChorobyKobiety prowadzące siedzący tryb życia szybciej umierają

Kobiety prowadzące siedzący tryb życia szybciej umierają

Siedzenie przez dłuższy czas w ciągu dnia jest związane z wcześniejszą śmiertelnością u kobiet.
Kobiety prowadzące siedzący tryb życia szybciej umierają [© Konstantin Gushcha - Fotolia.com] Kobiety, które długo siedzą każdego dnia, odznaczają się wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, choroby wieńcowej, raka.

Z rozmaitych przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że siedzący tryb życia przyczynia się nie tylko do otyłości, ale także wyższego ryzyka bólu pleców i nadciśnienia. Nowe analizy wskazują, że kobiety prowadzące siedzące tryb życia umierają wcześniej niż ich aktywne rówieśniczki.

Naukowcy z Cornell University przeanalizowali dane 93 tysięcy kobiet po menopauzie. Zebrano informacje na temat poziomu aktywności fizycznej uczestniczek ze szczególnym uwzględnieniem czasu spędzanego w pozycji siedzącej.

Kobiety, które spędzały ponad 11 godzin dziennie siedząc, były o 12 proc. bardziej narażone na wcześniejszą śmierć w porównaniu z kobietami, które spędzały w pozycji siedzącej cztery godziny lub krócej. Wyniki pozostały w mocy także po uwzględnieniu ogólnego poziomu mobilności i obecności przewlekłych chorób. Oznacza to, że nawet te panie, które poświęcały czas na aktywność fizyczną, ale większość dnia siedziały, również były zagrożone przedwczesną śmiercią.

Panie spędzające długie godziny siedząc miały o 13 proc. wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, o 27 proc. wyższe prawdopodobieństwo choroby niedokrwiennej serca i o 21 proc. wyższe ryzyko raka.

Co więcej, już po 35 roku życia masa mięśniowa zaczyna spadać, a nadmiar godzin spędzonych na siedząco dodatkowo sprzyja spadkowi siły fizycznej u pań po menopauzie.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • KZG:

    Wynik rezonansu magnetycznego głowy

    Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
    Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy
Blog