Strona głównaChorobyKoronawirus: brak objawów nie oznacza braku problemów

Koronawirus: brak objawów nie oznacza braku problemów

U dużej grupy ludzi zakażonych nowym koronawirusem nie pojawiają się zauważalne objawy. Dotyczyć to może nawet 40 proc. zainfekowanych. Nie oznacza jednak, że choroba jest u nich zupełnie nieszkodliwa.
Koronawirus: brak objawów nie oznacza braku problemów [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Duża grupa pacjentów z Covid-19 - szacuje się, że kilkadziesiąt procent - nie ma gorączki, kaszlu, czy zadyszki, nie odczuwa też innych symptomów, takich jak biegunka czy utrata węchu, a jednak choroba może negatywnie wpływać na ich organizm.

Amerykańscy uczeni przejrzeli medyczne dane bezobjawowych infekcji. Przeanalizowali skany serca i płuc pacjentów, u których wykryto COVID-19, ale którzy nigdy nie poczuli się chorzy. W płucach tych osób odnotowano mętne białe obszary zwane „zacienieniami typu matowej szyby (GGO, ground glass opacities). GGO są widoczne również u pacjentów z cięższym COVID-19. Aż u około połowy bezobjawowych chorych zauważono takie zmiany.

Co oznaczają takie zaciemnienia w płucach? Jak mówią lekarze, na pewno wskazują one na infekcję w płucach, ale nie wiadomo, jaki dają skutek. Być może pozostaną i będą tworzyć blizny, być może też po prostu zagoją się i znikną po ustąpieniu infekcji. W każdym razie, według ekspertów, może to stanowić powód do niepokoju, bo o ile płuca młodych zdrowych osób pozostają wydolne, to w przypadku ludzi schorowanych i starszych zmiany te mogą mieć związek z zaburzeniami pracy płuc.

Dotychczas na całym świecie na Covid-19 zachorowało 23,4 mln ludzi, 15,2 mln wyzdrowiało, a zmarło 809 tys.

Na podstawie: Asymptomatic COVID: Silent, but Maybe Not Harmless

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy
Blog