Strona głównaChorobyKoronawirus: deksametazon pomaga leczyć COVID-19?

Koronawirus: deksametazon pomaga leczyć COVID-19?

Brytyjscy medycy ogłosili, że deksametazon, łatwo dostępny i relatywnie tani lek, może znacznie zmniejszyć śmiertelność pacjentów z Covid-19.
Koronawirus: deksametazon pomaga leczyć COVID-19? [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Uczeni kierowani przez zespół z Uniwersytetu w Oksfordzie poinformowali, że powszechnie dostępny lek podany ponad 2 tysiącom ciężko chorych pacjentów z (podłączonym do respiratorów), skutkował zmniejszeniem zgonów tych pacjentów aż o 35 proc.

Deksametazon to lek steroidowy o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Dotychczas stosowany był głównie w chorobach reumatycznych, autoimmunologicznych, przy obrzęku mózgu, wstrząsie, napadach astmy, niektórych , określonych chorobach skóry i in.

Deksametazon działa na kilka różnych rodzajów tak zwanych białek interleukinowych, które biorą udział w regulacji odpowiedzi immunologicznej organizmu. Steryd tłumi ich aktywność.

Steroid hamuje nieprawidłowe i niebezpieczne reakcje zapalne u niektórych pacjentów z ciężką formą . Jednakże dokładny mechanizm, który za to odpowida, nie jest jasny. W każdym razie, podanie leku zmniejszyło wskaźnik zgonów u podłączonych do respiratorów osób zakażonych koronawirusem. Ponadto dał nieco bardziej ograniczone korzyści u pacjentów przyjmujących dodatkowy tlen. Nie wykazał jednak korzyści w łagodnych przypadkach choroby.

Naukowcy będą musieli przeprowadzić więcej badań z deksametazonem, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące precyzyjnego mechanizmu oddziaływania leku w przypadku Covid-19 i aby dostosować leczenie do pacjentów z różnymi objawami choroby, mówią eksperci.

Równocześnie lekarze zaznaczają, że stosowanie kortykosteroidów w leczeniu stanów zapalnych może prowadzić do podwyższenia poziomu glukozy we krwi i , a one z kolei do cukrzycy typu 2. Ponieważ zaś diabetycy są bardziej narażeni na powikłania Covid-19, stosowanie deksametazonu u nich może stanowić pewien problem. Choć medycy przyznają jednocześnie, że niebezpieczne zmiany ilości glukozy we krwi mają miejsce zwykle przy dłuższym zażywaniu wspomnianych leków.

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy