Strona głównaChorobyKoronawirus: ozdrowieńcy po Covid 19 mogą mieć zespół stresu pourazowego

Koronawirus: ozdrowieńcy po Covid 19 mogą mieć zespół stresu pourazowego

Jak wynika z nowych badań, osoby, którym udało się wyleczyć z Covid-19, mogą doświadczać objawów, które wskazują na zespół stresu pourazowego (post-traumatic stress disorder, PTSD).
Koronawirus: ozdrowieńcy po Covid 19 mogą mieć zespół stresu pourazowego [fot. jorono from Pixabay]
Ustalono, że osoby, które wyleczyły się z infekcji Covid-19, mogą odczuwać bóle głowy, , , i trudności z koncentracją. Część pacjentów obawia się, że wirus mógł spowodować trwałe uszkodzenie mózgu, choć - jak zaznaczają lekarze - ten lęk jest bezpodstawny.

Uczeni z University of California w Los Angeles są zdania, że zespół stresu pourazowego powinien być brany pod uwagę w ocenie przedłużających się i emocjonalnych wśród osób, które chorowały na .

Kiedy medycy przeanalizowali literaturę dotyczącą pacjentów z SARS i MERS oraz Covid, odkryli, że istnieje podwyższone ryzyko PTSD u pacjentów, którzy zmagali się z infekcją SARS-CoV-2.

Ustalono, że wirus może dostać się do ośrodkowego układu nerwowego, więc potencjalnie może prowadzić do ostrych i długotrwałych powikłań neurologicznych i neuropsychologicznych.

Autorzy podkreślają równocześnie, że ponieważ wirus jest nowy, nie ma jeszcze wystarczających danych na temat Covid-19, aby móc wyciągnąć ostateczne wnioski.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie The Clinical Neuropsychologist.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy