Strona głównaChorobyNadciśnienie - cichy zabójca ciągle powszechny

Nadciśnienie - cichy zabójca ciągle powszechny

Na całym świecie choroby układu krążenia są główną - chociaż możliwą do uniknięcia - przyczyną przedwczesnej śmierci i niepełnosprawności. Zawały serca i udary mózgu oraz różne choroby układu krążenia odpowiadają za około 10 milionów zgonów rocznie.
Nadciśnienie - cichy zabójca ciągle powszechny
Niekontrolowane nadciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem ryzyka udaru mózgu i zawału serca. Zapobieganie i leczenie chorób układu krążenia obejmuje zmiany stylu życia, takie jak stosowanie odpowiedniej diety i regularne podejmowanie aktywności fizycznej oraz wspomagające terapie lekowe o udowodnionych korzyściach.

- Medycy powinni wiedzieć, że niekontrolowane nadciśnienie jest jednym z najczęstszych, najpoważniejszych i coraz częstszych schorzeń u ich pacjentów - mówi dr Stacy Rubin z Florida Atlantic University. - Medycy pilnie potrzebują kontroli ciśnienia krwi i powinni pamiętać, że nagła śmierć sercowa stanowi 50 proc. zgonów z powodu chorób układu krążenia i jest pierwszym objawem w około 25 proc. przypadków - dodaje.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi American Heart Association i American College of Cardiology, zdrowe osoby powinny mieć skurczowe ciśnienie krwi wynoszące nie więcej niż 130 milimetrów rtęci (mmHg) i rozkurczowe ciśnienie krwi nie wyższe niż 80 mmHg.

- Innym wyzwaniem klinicznym jest zespół metaboliczny, który obejmuje otyłość brzuszną, nadmierną ilość trójglicerydów, niski poziom cholesterolu HDL, podwyższony poziom glukozy na czczo i nadciśnienie - mówi dr Panagiota "Yiota" Kitsantas, współautorka badań.

- W przypadku pacjentów z zespołem metabolicznym inhibitory konwertazy angiotensyny lub silniejsze leki nowej generacji, blokery receptorów, powinny być lekami pierwszego wyboru - wyjaśnia dr Charles H. Hennekens, współautor analiz. - Te leki mogą zmniejszyć narażenie na zawały serca, udary mózgu i choroby nerek, które są kolejną poważną konsekwencją nieleczonego nadciśnienia - dodaje.

Wprowadzenie pozytywnych zmian w stylu życia, takich jak utrata na wadze, większa aktywność fizyczna i ograniczenie spożycia soli, okazało się korzystne w kontrolowaniu ciśnienia krwi. U osób, których ciśnienie krwi przekracza 130/80, połączenie tych zmian stylu życia wraz z lekami może bezpiecznie i skutecznie obniżyć ciśnienie krwi. Leki są zazwyczaj zapisywane osobom, których ciśnienie utrzymuje się powyżej 140/90 pomimo wprowadzenia wspomnianych zmian stylu życia.

Na podstawie: Uncontrolled Hypertension: The Old ‘Silent Killer' is Alive and Well

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy
Blog