Osoby w wieku powyżej 60 lat z nieleczonym nadciśnieniem mogą mieć zwiększone ryzyko choroby Alzheimera w porównaniu zarówno do ludzi, którzy byli lub są leczeni na nadciśnienie, jak i do ludzi bez tej choroby.
- Nadciśnienie tętnicze jest główną przyczyną udaru mózgu i chorób naczyniowo-mózgowych, a jednak można je kontrolować za pomocą leków, co zmniejsza ryzyko wystąpienia tych chorób - mówi dr Matthew J. Lennon z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii.
- Wcześniejsze badania również pokazały, że przyjmowanie leków na nadciśnienie zmniejsza ogólne ryzyko otępienia, jednak mniej wiadomo na temat wpływu nadciśnienia na ryzyko
choroby Alzheimera. Teraz skoncentrowaliśmy się na starszych osobach i pokazaliśmy, że brak leczenia nadciśnienia może rzeczywiście zwiększać ryzyko tej choroby - wyjaśnia dr Lennon.
W ramach badań naukowcy przeanalizowali dane ponad 31 tysięcy osób w średnim wieku 72 lat, które brały udział w 14 badaniach oceniających zmiany poznawcze i diagnozy otępienia na przestrzeni lat. Uczestnicy pochodzili z Australii, Brazylii, Chin, Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Japonii, Korei, Nigerii, Republiki Konga, Hiszpanii, Szwecji oraz Stanów Zjednoczonych. Ich zdrowie monitorowano średnio przez cztery lata.
U każdego uczestnika analizowano pomiary ciśnienia krwi, diagnozę nadciśnienia oraz stosowanie leków na nadciśnienie. Okazało się, że:
- 9 proc. miało nieleczone nadciśnienie,
- 51 proc. przyjmowało leki na nadciśnienie,
- 36 proc. nie miało nadciśnienia,
- 4 proc. miało nieokreślony status nadciśnienia.
Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, płeć i poziom wykształcenia, naukowcy stwierdzili, że osoby z nieleczonym
nadciśnieniem miały o 36 proc. wyższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do osób bez nadciśnienia oraz o 42 proc. wyższe ryzyko w porównaniu do osób z nadciśnieniem, które przyjmowały leki.
- Nasze badanie, obejmujące ludzi z całego świata, wykazało, że stosowanie leków na nadciśnienie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera w późniejszym życiu - zauważa dr Lennon. - Wyniki te sugerują, że leczenie nadciśnienia wraz z wiekiem pozostaje kluczowym czynnikiem w redukcji ryzyka choroby Alzheimera - dodaje.
Jak zaznaczają jednak badacze, wyniki nie dowodzą, że nieleczone nadciśnienie powoduje chorobę Alzheimera, a jedynie wskazują na związek między tymi czynnikami.
Na podstawie: Do People with High Blood Pressure Have a Higher Risk of Alzheimer's Disease?
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »