Strona głównaChorobyOtyłość brzuszna zwiększa ryzyko cukrzycy

Otyłość brzuszna zwiększa ryzyko cukrzycy

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy są genetycznie predysponowani do figury ciała typu „jabłko", mogą cechować się wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2 i chorób serca.
Otyłość brzuszna zwiększa ryzyko cukrzycy [© krisana - Fotolia.com] Jak wskazują badacze z Harvard Medical School, ludzie różnią się pod względem rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie - u niektórych więcej tłuszczu gromadzi się w okolicy brzucha, a u innych w biodrach i udach. Okazało się, że predyspozycje genetyczne do brzusznej wiążą się z wyższym ryzykiem i chorobą wieńcową.

Po przeanalizowaniu sześciu badań, w których wzięło udział około 400 tysięcy ludzi, uczeni odkryli, że ludzie z określonymi genami, które predysponowały ich do wyższego wskaźnika talia -biodra - odznaczali się również wyższym stężeniem lipidów, , glukozy i ciśnienia skurczowego, jak również wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2 i chorób serca.

Autorzy podkreślają, że ich wyniki oznaczają, że nie tylko nadwaga i otyłość grożą cukrzycą, ale także tkanka tłuszczowa wokół brzucha, nawet przy prawidłowej wartości BMI, może się wiązać z wyższym prawdopdobieństwem wielu chorób, w tym cukrzycy i problemów z układem sercowo-naczyniowym.

Częstotliwość występowania cukrzycy wzrasta do tego stopnia, że mówi się już o prawdziwej „epidemii". Według danych WHO liczba osób chorych na cukrzycę wzrosła ze 108 milionów w 1980 roku do 422 milionów w roku 2014. Częstość występowania cukrzycy rośnie szybciej w krajach o średnich i niskich dochodach. Choroba jest główną przyczyną ślepoty, nerek, , i amputacji kończyn dolnych. Szacuje się, że w samym 2012 roku około 1,5 miliona zgonów było bezpośrednio spowodowanych przez cukrzycę, a na kolejnych 2,2 mln wpływ miało nadmierne stężenie glukozy we krwi.

O badaniach napisano w Journal of the American Medical Association.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X