Badacze Uniwersytetu w Mediolanie szacują, że w Unii Europejskiej w 2019 roku z powodu nowotworu umrze 1,4 mln. ludzi. To wzrost o niemal 5 proc. w porównaniu do roku 2014.
Uczeni od niemal dekady analizują dane dotyczące śmiertelności związanej z
nowotworami. Ustalili, że liczba pacjentów, którzy umrą w powodu raka, zwiększa się względem ostatnich lat.
Pod uwagę wzięto wskaźniki śmiertelności z powodu różnych nowotworów, a zwłaszcza: raka żołądka, jelita, trzustki, płuc, piersi, szyjki macicy, jajnika, prostaty, pęcherza moczowego i białaczki. Dane zebrano w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej, w szczególności skupiając się na sześciu największych krajach: Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Hiszpanii i Wielkej Brytanii. Ustalono, że w 2018 roku w wyniku raka życie straci 1,4 miliona osób. Jakkolwiek standaryzowany wskaźnik (ilość zmarłych na 100 tysiecy ludzi) zmniejsza się zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, calkowita liczba zgonów będzie wyższa.
Z obliczeń wynika, że wskaźnik jednego z najczęstszych nowotworów, tj.
raka piersi, ogólnie zmniejszy się o około 9 proc., w tym np. w Niemczech o 10 proc., a we Włoszech o 9 proc. (Polsce jednak zwiększy się o 2 proc.). Według badaczy, jakkolwiek częstotliwość zachorowania nie jest mniejsza, programów badań przesiewowych, wczesna diagnoza i skuteczniejsze metody leczenia pozwalają na ograniczenie liczby pacjentek umierających na ten nowotwór. Przykładowo, największy spadek śmiertelności z powodu raka piersi odnotowuje się w grupie kobiet w wieku 50-69 lat, co stanowi efekt zwiększenia badań profilaktycznych nakierowanych na panie w tym właśnie wieku.
Jeśli chodzi o najbardziej śmiertelną formę nowotworu, pozostaje nią
rak płuc. Wskaźnik śmierci w wyniku tego raka w grupie mężczyzn zmniejszył się w ciągu ostatnich pięciu lat o kilka procent, u kobiet jednak nieco wzrósł.
Podobnie niekorzystną tendencję odnotowano w przypadku
raka trzustki. Nie udało się w ostatnim pięcioleciu zmniejszyć śmiertelności z powodu tego nowotworu. Według autorów, odpowiedzialna może być za to coraz większa powszechność dolegliwości sprzyjających wspomnianej formie raka - czyli
cukrzycy i nadmiernej wagi.
Wyniki analiz opublikowano w magazynie Annals of Oncology.
Na podstawie:
European cancer mortality predictions for the year 2019 with focus on breast cancer
Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »
Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »