Strona głównaChorobyRak w Unii Europejskiej: w tym roku na nowotwór umrze około 1,5 mln ludzi

Rak w Unii Europejskiej: w tym roku na nowotwór umrze około 1,5 mln ludzi

Badacze Uniwersytetu w Mediolanie szacują, że w Unii Europejskiej w 2019 roku z powodu nowotworu umrze 1,4 mln. ludzi. To wzrost o niemal 5 proc. w porównaniu do roku 2014.
Rak w Unii Europejskiej: w tym roku na nowotwór umrze około 1,5 mln ludzi [Fot. crevis - Fotolia.com]
Uczeni od niemal dekady analizują dane dotyczące śmiertelności związanej z . Ustalili, że liczba pacjentów, którzy umrą w powodu raka, zwiększa się względem ostatnich lat.

Pod uwagę wzięto wskaźniki śmiertelności z powodu różnych nowotworów, a zwłaszcza: raka żołądka, jelita, trzustki, płuc, piersi, szyjki macicy, jajnika, prostaty, pęcherza moczowego i białaczki. Dane zebrano w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej, w szczególności skupiając się na sześciu największych krajach: Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Hiszpanii i Wielkej Brytanii. Ustalono, że w 2018 roku w wyniku raka życie straci 1,4 miliona osób. Jakkolwiek standaryzowany wskaźnik (ilość zmarłych na 100 tysiecy ludzi) zmniejsza się zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, calkowita liczba zgonów będzie wyższa.

Z obliczeń wynika, że wskaźnik jednego z najczęstszych nowotworów, tj. , ogólnie zmniejszy się o około 9 proc., w tym np. w Niemczech o 10 proc., a we Włoszech o 9 proc. (Polsce jednak zwiększy się o 2 proc.). Według badaczy, jakkolwiek częstotliwość zachorowania nie jest mniejsza, programów badań przesiewowych, wczesna diagnoza i skuteczniejsze metody leczenia pozwalają na ograniczenie liczby pacjentek umierających na ten nowotwór. Przykładowo, największy spadek śmiertelności z powodu raka piersi odnotowuje się w grupie kobiet w wieku 50-69 lat, co stanowi efekt zwiększenia badań profilaktycznych nakierowanych na panie w tym właśnie wieku.

Jeśli chodzi o najbardziej śmiertelną formę nowotworu, pozostaje nią . Wskaźnik śmierci w wyniku tego raka w grupie mężczyzn zmniejszył się w ciągu ostatnich pięciu lat o kilka procent, u kobiet jednak nieco wzrósł.

Podobnie niekorzystną tendencję odnotowano w przypadku . Nie udało się w ostatnim pięcioleciu zmniejszyć śmiertelności z powodu tego nowotworu. Według autorów, odpowiedzialna może być za to coraz większa powszechność dolegliwości sprzyjających wspomnianej formie raka - czyli i nadmiernej wagi.

Wyniki analiz opublikowano w magazynie Annals of Oncology.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy