Strona głównaChorobyUtrata zębów - czynnik demencji

Utrata zębów - czynnik demencji

Wypadanie zębów jest czynnikiem ryzyka zaburzeń funkcji poznawczych i demencji - z każdym utraconym zębem ryzyko osłabienia zdolności poznawczych rośnie, ostrzegają eksperci. Jednak ryzyko to nie było znaczące wśród osób starszych z protezami, co sugeruje, że wczesne leczenie i złożenie protezy może chronić przed pogorszeniem funkcji poznawczych.
Utrata zębów - czynnik demencji [fot. ExplorerBob from Pixabay]
Ryzyko demencji wzrasta wraz z wypadaniem zębów. Jednak nie jest ono znaczące wśród osób starszych z protezami, więc wczesne leczenie i założenie protezy może chronić przed problemami poznawczymi.

Już wcześniej odkryto, że istnieje związek między utratą zębów a osłabieniem kognitywnym. Skąd takie powiązanie? Być może braki w uzębieniu prowadzą do trudności w żuciu, co może z kolei przyczyniać się do niedoborów żywieniowych lub sprzyjać zmianom w mózgu. Odkryto też relację między chorobą dziąseł - jedną z głównych przyczyn utraty zębów - i zaburzeniami funkcji poznawczych. Co więcej, utrata zębów może odzwierciedlać trwające całe życie niekorzystne warunki społeczno-ekonomiczne, które także są czynnikami ryzyka rozwoju otępienia.
Biorąc pod uwagę ogromną ilość osób, u których co roku diagnozuje się chorobę Alzheimera i demencję, a także możliwość poprawy zdrowia jamy ustnej w ciągu całego życia, ważne jest, aby lepiej zrozumieć związek między kiepskim stanem zdrowia jamy ustnej i pogorszeniem funkcji poznawczych - mówi prof. Bei Wu z Uniwersytetu Nowojorskiego.
Obliczono, że osoby tracące zęby mają o 1,48 razy wyższe ryzyko rozwoju zaburzeń poznawczych i 1,28 razy wyższe prawdopodobieństwo zdiagnozowania demencji, nawet po uwzględnieniu innych czynników.

Co istotne, osoby, którym brakowało uzębienia, były bardziej narażone na zaburzenia funkcji poznawczych, jeśli nie miały protez (23,8 proc), w porównaniu z osobami z protezami (16,9 proc.).

Znaczenie miała tu również ilość brakujących zębów. Wypadnięcie każdego kolejnego wiązało się ze zwiększonym o 1,4 proc. ryzykiem upośledzenia funkcji poznawczych i o 1,1 proc. zwiększonym prawdopodobieństwem zdiagnozowania demencji.

Na podstawie: Good oral health, including dentures, may protect against cognitive decline

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • ruda55:

    Choroba Alzheimera

    Pochodzę z Dolnego Śląska,może ktos wie gdzie są jakieś ośrodki,żeby oddać mamę na 2-3 tygodnie przynajmniej dwa razy w roku?Błagam o pomoc!
    Gdzie mogę kupić" Poradnik dla opiekunów osób dotkniętych chorobą Alzheimera"?Opiekuję się mamą 5 lat,nikt mi nie pomaga,jestem na skraju wyczerpania psychiczn...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy
Blog