Strona głównaChorobyZaburzenia obsesyjno-kompulsyjne sprzyjają udarom

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne sprzyjają udarom

Osoby z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym (obsessive-compulsive disorder, OCD) są ponad trzy razy bardziej narażone na udar niedokrwienny w późniejszym życiu w porównaniu ludźmi wolnymi od tej dolegliwości.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne sprzyjają udarom [fot. Weksart from Pixabay]
- Wyniki powinny zachęcić osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi do prowadzenia zdrowego stylu życia, takiego jak niepalenie papierosów, podejmowanie regularnej aktywności fizycznej i kontrolowanie prawidłowej wagi, aby uniknąć czynników ryzyka związanych z udarem - mówi psychiatra prof. Ya-Mei Bai z National Yang Ming Chiao Tung University College of Medicine na Tajwanie.

Na całym świecie udar stanowi drugą najczęstszą przyczyną śmierci, po chorobach serca. Jest to nagłe zdarzenie, które występuje, gdy przepływ krwi i tlenu do mózgu zostaje przerwany, zwykle przez zakrzep krwi (udar niedokrwienny). Mniej częstszy jest udar z powodu pęknięcia naczynia krwionośnego, który wywołuje krwawienie w mózgu (udar krwotoczny). W obu typach natychmiastowe leczenie jest kluczowe, by zapobiec uszkodzeniu mózgu, niepełnosprawności czy śmierci.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) to nierzadki, czasami wyniszczający stan zdrowia psychicznego cechujący się natrętnymi, niechcianymi myślami i odczuciami (obsesjami), które sprawiają, że dana osoba czuje się zmuszona do robienia czegoś w sposób powtarzalny (kompulsje). Zachowania charakterystyczne dla OCD, takie jak mycie rąk, sprawdzanie jakiegoś stanu rzeczy lub ciągłe sprzątanie, mogą wywoływać problemy w życiu prywatnym i w pracy.

Na podstawie jedenastoletniego monitorowania danych medycznych kilkudziesięciu tysięcy ludzi ustalono, że:

Osoby z OCD były ponad trzykrotnie bardziej narażone na udar z powodu zakrzepu krwi w porównaniu z ludźmi wolnymi od tych zaburzeń; największe ryzyko dotyczyło seniorów w wieku powyżej 60 lat;

OCD było niezależnym czynnikiem ryzyka udaru niedokrwiennego, nawet po uwzględnieniu innych czynników zwiększających to zagrożenie, w tym otyłości, chorób serca, palenia papierosów, nadciśnienia, nadmiaru cholesterolu i cukrzycy typu 2;nie stwierdzono różnicy w ryzyku udaru krwotocznego;

leki stosowane w leczeniu OCD nie wiązały się ze zwiększonym prawdopodobieństwem udaru mózgu.

Na podstawie: Obsessive compulsive disorder linked to increased ischemic stroke risk later in life

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy
Blog