Strona głównaChorobyZawał dotyczy coraz młodszych ludzi

Zawał dotyczy coraz młodszych ludzi

Amerykańskie dane wskazują, że zawału doświadczają coraz młodsi pacjenci.
Zawał dotyczy coraz młodszych ludzi [© psdesign1 - Fotolia.com] Zebrane statystyki wskazują, że średnia wieku, w którym wielu pacjentów doświadcza zawału, obniża się. Wynosiła 64 lata, teraz zaś to 60 lat.
Osoby doznające zawału są coraz młodsze mówią naukowcy z Cleveland Clinic w badaniu, które zostaną zaprezentowane podczas 65. dorocznym spotkaniu American College of Cardiology, który odbędzie się między 2 a 4 kwietnia w Chicago (USA).

Metody leczenia chorób serca ciągle ulegają doskonaleniu, ale ciągle jest wiele do zrobienia w sferze ich zapobiegania, uważa Samir Kapadia, współautor badań. Jego zdaniem, warto jest uzmysławiać pacjentom, jak istotne jest zmniejszanie czynników ryzyka zawału, czyli m. in. schudnięcie, stosowanie zdrowej diety i podejmowanie aktywności fizycznej.

Badacze przeanalizowali czynniki ryzyka u ponad 3900 osób, które były hospitalizowane w latach 1995-2014 w wyniku zawału mięśnia sercowego (a dokładniej jego ciężkiej postaci - ostrego zespołu wieńcowego z uniesieniem odcinka ST). Okdryto, że średni wiek pacjentów zmniejszył się - kiedyś wynosił 64, teraz 60 lat.

Ustalono, że wśród czynników ryzyka wskaźnik otyłości wzrósł o 9 procent od ostatnich badań, o 7 procent wzrósł wskaźnik cukrzycy i aż o 22 procent - nadciśnienie. Ponadto znaczącą rolę odgrywa częstsza przewlekła obturacyjna choroba płuc. Co więcej, odnotowano znaczny wzrost liczby pacjentów, u których zdiagnozowano trzy lub więcej czynniki ryzyka zawału.

Prewencja powinna być uważana za główny element podstawowej opieki zdrowotnej. Nie warto czekać na chorobę i zacząć dbać o siebie zwracając uwagę na styl życia i wybory żywnościowe wyborów. Trzeba dołożyć starań, aby uniknąć wystąpienia chorób serca, rekomenduje Kapadia.

Wyniki zostaną przedstawione na kwietniowym dorocznym spotkaniu American College of Cardiology.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy
Blog