Strona głównaChorobyZobacz, jak przebiega grypa i ile maksymalnie trwa

Zobacz, jak przebiega grypa i ile maksymalnie trwa

Choć to nie sezon grypowy, zachorować można przez cały rok. Sprawdź, jak rozwija się grypa.
Zobacz, jak przebiega grypa i ile maksymalnie trwa [© ladysuzi - Fotolia.com] jest poważną chorobą, bo na całym świecie powoduje 250 do nawet 500 tysięcy zgonów rocznie. Najbardziej na komplikacje z jej powodu są narażeni ludzie starsi, kobiety w ciąży, dzieci poniżej piątego roku życia, osoby przewlekle chore i pracownicy służby zdrowia.

Fazy choroby
  • W pierwszym dniu choroby wirus dostaje się do wnętrza naszego organizmu poprzez usta lub śluzówkę nosa i na tym etapie jeszcze nie wiemy, że się zaraziliśmy.
  • W ciągu kolejnych kilku dni (2-4) wirus „zadomawia się" w płucach i zaczyna się namnażać. W tym czasie możemy zarażać chorobą innych ludzi z otoczenia. Choroba tak łatwo się rozprzestrzenia, ponieważ wirus grypy może przetrwać na powierzchniach od dwóch do nawet ośmiu godzin - zlapanie więc za klamkę, czy przytrzymanie się poręczy w autobusie może oznaczać przeniesienie wirusa.
  • Około piątego dnia po zarażeniu pojawiają się nasilone objawy w postaci , bólu głowy, bólu mięśni, , i zmęczenia.
  • W następnych dniach (6-9) grypa mocno daje o sobie znać i objawy bardzo dokuczają. Układ odpornościowy zaś jest „oblężony".
  • Kolejna faza choroby (dzień 10-14) to czas, w którym organizm produkuje przeciwciała potrzebne do zniszczenia wirusa, zaczyna się proces powrotudo zdrowia i pełni sił.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy