22-02-2013
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Jak wykryć nadciśnienie i podjąć z nim walkę? Nadciśnienie tętnicze nie objawia się wyraźnymi dolegliwościami. Stąd też tylko regularna kontrola stanu zdrowia (mierzenie ciśnienia przynajmniej raz w roku) daje szanse na wykrycie tej choroby w odpowiednim czasie. W przypadku zdiagnozowania nadciśnienia tętniczego leczenie chorego przebiega dwutorowo. Z jednej strony konieczna jest zmiana stylu życia - większa ilość ruchu, ograniczenie spożycia soli i nasyconych tłuszczy zwierzęcych, rzucenie palenia, kontrola wagi i redukcja stresu. Z drugiej strony należy włączyć odpowiednio dostosowane do pacjenta leczenie farmakologiczne.
- Aktualnie mamy do dyspozycji 5 grup leków, z których lekami o największej neutralności metabolicznej są antagoniści wapnia. Szczególnie skuteczne są one u pacjentów z izolowanym nadciśnieniem skurczowym, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), astmą oskrzelową i u pacjentów w podeszłym wieku - stwierdza lekarz.
Bardzo dobre efekty terapii przynoszą najnowszej generacji
leki bazujące na lerkanidypinie. Jest to substancja aktywna, która „walczy" z nadciśnieniem już u jego źródeł. Kurczliwość mięśni regulują bowiem jony wapnia, które przedostają się do komórek kanałami wapniowymi znajdującymi się w błonach komórkowych. Lerkanidypina jako antagonista kanałów wapniowych obniża ich zdolność otwierania się, co ogranicza napływ jonów wapnia do komórek, redukuje nadmierną kurczliwość mięśni, a w konsekwencji powoduje spadek ciśnienia krwi. Przy tym lerkanidypina jest bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów i nie powoduje bólów głowy, obrzęków kostek czy uderzenia gorąca, co często obserwuje się po podaniu innych preparatów na nadciśnienie i nierzadko jest przyczyną odstąpienia od terapii. Zaletą tej substancji jest też możliwość bezpiecznego stosowania jej w skojarzeniu z innymi lekami - np. środkami beta-adrenergicznymi czy moczopędnymi i inhibitorami ACE.
Jednak aby leczenie było skuteczne, o wyborze i dawkowaniu leków może decydować jedynie lekarz. Choć mężczyźni lubią być panami sytuacji, w tym przypadku muszą zaufać specjaliście. Samodzielna modyfikacja zaleceń lekarza może bowiem doprowadzić do rozregulowania pracy serca i niebezpiecznych zmian ciśnienia. Rolą panów jest natomiast zmobilizowanie się do walki z chorobą, a więc podjęcia odpowiedniej profilaktyki i modyfikacja stylu życia. A jest o co walczyć - stawką jest bowiem Twoje życie.
Konsultacje merytoryczne: kardiolog Bogumiła Pałubicka-Elmasri, Centrum Leczenia Serca i Naczyń Unikardia, Kraków.
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »