Strona głównaChorobyNadciśnienie u mężczyzn śmiertelnie groźne strona 3 / 3

Nadciśnienie u mężczyzn śmiertelnie groźne

strona 3 / 3

Nadciśnienie u mężczyzn śmiertelnie groźne [© JPC-PROD - Fotolia.com]
Jak wykryć nadciśnienie i podjąć z nim walkę?

Nadciśnienie tętnicze nie objawia się wyraźnymi dolegliwościami. Stąd też tylko regularna kontrola stanu zdrowia (mierzenie ciśnienia przynajmniej raz w roku) daje szanse na wykrycie tej choroby w odpowiednim czasie. W przypadku zdiagnozowania nadciśnienia tętniczego leczenie chorego przebiega dwutorowo. Z jednej strony konieczna jest zmiana stylu życia - większa ilość ruchu, ograniczenie spożycia soli i nasyconych tłuszczy zwierzęcych, rzucenie palenia, kontrola wagi i redukcja stresu. Z drugiej strony należy włączyć odpowiednio dostosowane do pacjenta leczenie farmakologiczne.

- Aktualnie mamy do dyspozycji 5 grup leków, z których lekami o największej neutralności metabolicznej są antagoniści wapnia. Szczególnie skuteczne są one u pacjentów z izolowanym nadciśnieniem skurczowym, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), astmą oskrzelową i u pacjentów w podeszłym wieku - stwierdza lekarz.

Bardzo dobre efekty terapii przynoszą najnowszej generacji leki bazujące na lerkanidypinie. Jest to substancja aktywna, która „walczy" z nadciśnieniem już u jego źródeł. Kurczliwość mięśni regulują bowiem jony wapnia, które przedostają się do komórek kanałami wapniowymi znajdującymi się w błonach komórkowych. Lerkanidypina jako antagonista kanałów wapniowych obniża ich zdolność otwierania się, co ogranicza napływ jonów wapnia do komórek, redukuje nadmierną kurczliwość mięśni, a w konsekwencji powoduje spadek ciśnienia krwi. Przy tym lerkanidypina jest bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów i nie powoduje bólów głowy, obrzęków kostek czy uderzenia gorąca, co często obserwuje się po podaniu innych preparatów na nadciśnienie i nierzadko jest przyczyną odstąpienia od terapii. Zaletą tej substancji jest też możliwość bezpiecznego stosowania jej w skojarzeniu z innymi lekami - np. środkami beta-adrenergicznymi czy moczopędnymi i inhibitorami ACE.

Jednak aby leczenie było skuteczne, o wyborze i dawkowaniu leków może decydować jedynie lekarz. Choć mężczyźni lubią być panami sytuacji, w tym przypadku muszą zaufać specjaliście. Samodzielna modyfikacja zaleceń lekarza może bowiem doprowadzić do rozregulowania pracy serca i niebezpiecznych zmian ciśnienia. Rolą panów jest natomiast zmobilizowanie się do walki z chorobą, a więc podjęcia odpowiedniej profilaktyki i modyfikacja stylu życia. A jest o co walczyć - stawką jest bowiem Twoje życie.

Konsultacje merytoryczne: kardiolog Bogumiła Pałubicka-Elmasri, Centrum Leczenia Serca i Naczyń Unikardia, Kraków.
Strony : 1 2 3
 

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • KZG:

    Wynik rezonansu magnetycznego głowy

    Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
    Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy
Blog