Nowe badania sugerują, że antydepresanty mogą przyspieszać osłabienie funkcji poznawczych u osób z demencją. Jednocześnie niektóre leki wydają się mniej szkodliwe niż inne, co może pomóc lekarzom w podejmowaniu lepszych decyzji terapeutycznych.
Antydepresanty są często stosowane w celu łagodzenia objawów takich jak lęk,
depresja, agresja i zaburzenia snu u osób cierpiących na demencję. W nowych szwedzkich badaniach ustalono jednak, że pacjenci z demencją leczeni
antydepresantami doświadczają większego spadku funkcji poznawczych w porównaniu z pacjentami, którzy nie przyjmują tych leków.
W testach wzięło udział niemal 19 tysięcy pacjentów, z których około 23 proc. było leczonych antydepresantami. Jeśli chodzi o recepty na leki przeciwdepresyjne, 65 proc. stanowiły selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).
- Objawy depresyjne mogą zarówno nasilać spadek funkcji poznawczych, jak i pogarszać jakość życia, dlatego ich leczenie jest istotne. Nasze wyniki mogą pomóc lekarzom i innym pracownikom ochrony zdrowia w wyborze antydepresantów lepiej dostosowanych do pacjentów z demencją - mówi Sara Garcia Ptacek z Karolinska Institutet w Göteborgu.
Eksperci śledzili rozwój
funkcji poznawczych pacjentów w czasie, porównując zarówno ludzi leczonych z nieleczonymi, a także różne rodzaje antydepresantów.
Chociaż obecnie nie można jednoznacznie określić, czy pogorszenie funkcji poznawczych wynika z działania leków, czy z samych objawów depresji, zaobserwowano związek między stosowaniem antydepresantów a przyspieszonym osłabienia funkcji poznawczych.
Różnice między lekami
Odkryto również różnice między poszczególnymi lekami. SSRI escitalopram był związany z najszybszym osłabieniem poznawczym, następnie citalopram i sertralina.
Mirtazapina, działająca na innej zasadzie, miała mniej negatywny wpływ na funkcje poznawcze niż escitalopram.
Teraz eksperci chcą jeszcze sprawdzić, czy pewne grupy pacjentów - na przykład osoby z określonymi typami demencji lub biomarkerami - reagują lepiej lub gorzej na konkretne antydepresanty.
- Celem jest określenie tych podgrup, aby stworzyć bardziej spersonalizowaną opiekę - mówi Sara Garcia Ptacek.
Na podstawie: Antidepressants linked to faster cognitive decline in dementia
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »