Strona głównaChorobyCzy jedna, tania pigułka może pokonać chorobę sercowo-naczyniową?

Czy jedna, tania pigułka może pokonać chorobę sercowo-naczyniową?

W Holandii, Irlandii i Wlk. Brytanii prowadzona jest rekrutacja ochotników do dwuletnich badań "polipigułki", która ma zapobiegać zawałowi serca i udarowi.
Choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Partnerzy projektu UMPIRE koncentrują się na osobach, które są zagrożone chorobami sercowo-naczyniowymi lub przeszły już zawał serca albo udar. Będą dążyć do ustalenia, czy pacjenci ci wolą zażywać jedną pigułkę w ramach profilaktyki sercowo-naczyniowej, czy też pozostać przy swojej rutynie zażywania kilku pigułek.

Pierwotnie opracowana w Indiach, nowa i tania "polipigułka" (znana również jako "Red Heart Pill") zażywana raz dziennie, zawiera niewielką dawkę aspiryny, statynę (lek wykorzystywany do obniżania poziomu cholesterolu we krwi) oraz dwa leki obniżające ciśnienie krwi. Obecnie leki te są przepisywane oddzielnie, ale zażywane łącznie mogą obniżyć o połowę ryzyko zawału serca czy udaru. Jednakże tych korzyści nie można zaobserwować, jeżeli pacjent zażywa lek tylko przez krótki czas. Obecnie wielu ludziom nie udaje się regularnie zażywać pigułek przez dłuższy czas.

- Pomysł polipigułki jest naprawdę prosty - ułatwić zażywanie niezbędnych leków dając pacjentowi tylko jedną polipigułkę do połknięcia dziennie zamiast wielu różnych tabletek, które być może trzeba zażywać o różnych porach - wyjaśnia profesor Simon Thom z Państwowego Instytutu Serca i Płuc przy Imperial College w Londynie, Wlk. Brytania.

Naukowcy pracujący nad projektem UMPIRE zbadają również, czy strategia jednej pigułki rzeczywiście pozwala obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz czy zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Wyniki europejskich badań zostaną powiązane z wynikami równoległych badań przeprowadzanych w Australii i Nowej Zelandii oraz z kolejnym badaniami oczekującymi na zgodę w Brazylii, Chinach, Indiach, Kanadzie i Republice Południowej Afryki. Ostateczne dane obejmą 7.000 pacjentów w 10 krajach.

- Prawdopodobnie połączenie leków w jedną polipigułkę umożliwi osobom z krajów o niskim poziomie dochodów łatwy dostęp do tanich leków profilaktycznych - mówi profesor Thom.

Niski koszt pigułki Red Heart czyni z niej idealnego kandydata dla zagrożonych pacjentów, mieszkających w krajach, w których obywatel ma ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej lub posiada niewystarczające środki, aby za nią zapłacić. Jeżeli badania kliniczne zakończą się sukcesem, partnerzy projektu planują znaleźć sposoby na udostępnienie polipigułki mieszkańcom krajów rozwijających się uzyskującym niskie dochody. Naukowcy są przekonani, że polipigułka może stanowić rentowne podejście do poprawy jakości życia milionów ludzi na całym świecie.

- Polipigułki są z powodzeniem stosowane w leczeniu innych schorzeń takich jak gruźlica i HIV (zespół nabytego braku odporności), ale nie wiemy jeszcze, czy mogą być skuteczne w przypadku chorób sercowo-naczyniowych - stwierdza profesor Thom - Badania UMPIRE mają na celu sprawdzenie, czy polipigułka pomaga w zażywaniu leków sercowo-naczyniowych w dłuższym okresie oraz czy nie pojawiają się jakieś nieprzewidziane problemy z tą metodą.

Rekrutowanych jest około 2.000 ochotników za pośrednictwem klinik Imperial College Healthcare NHS (National Health Service) Trust, Królewskiego Towarzystwa Chirurgicznego w Irlandii, Centrum Medycznego Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia), Instytutu George'a (Indie), Centrum Monitoringu Chorób Przewlekłych w New Delhi, Fundacji Zdrowia Publicznego w Indiach, George Institute for International Health w Sydney (Australia) i Laboratoriów Dr Reddy's (Indie).

Badania są w części finansowane ze środków projektu UMPIRE (Zastosowanie wielolekowej pigułki w ograniczaniu zdarzeń sercowo-naczyniowych), który otrzymał 3 mln EUR z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR).

Więcej informacji:
Imperial College w Londynie:

Aby dowiedzieć się więcej na temat udziału w badaniach klinicznych polipigułki, proszę kliknąć:
.
Więcej informacji nt. badań medycznych finansowanych ze środków unijnych:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy