Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy a rak jelita grubego

Kwas acetylosalicylowy a rak jelita grubego

Dotychczas liczne badania wykazały, że regularne zażywanie kwasu acetylosalicylowego obniża ryzyko raka jelita grubego. Teraz naukowcy odkryli, że popularny lek może być bardziej korzystny dla określonych osób w porównaniu z innymi.
Kwas acetylosalicylowy a rak jelita grubego [© Laurent Hamels - Fotolia.com] wywiera działanie ochronne tylko u osób z wysokim poziomem enzymu o nazwie 15 - PGDH , który znajduje się w wyściółce jelit.

Naukowcy monitorowali stosowanie kwasu acetylosalicylowego u 127.865 uczestników w dwóch dużych badaniach zdrowotnych i stwierdzili 270 przypadków raka, w których poziom 15-PGDH był oceniany.

Okazało się, że zażywanie dwóch tabletek w tygodniu nie miało znaczącego wpływu na ryzyko raka u ludzi z małymi ilościami enzymu. Jednak u osób o wysokim poziomem takie postępowanie zmniejszyło ryzyko zachorowania o 50 procent. Prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu zmniejszało się z wyższymi dawkami i dłuższym czasem stosowania medykamentu.

Efekt utrzymywał się po uwzględnieniu wielu czynników zdrowotnych, w tym stosowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen lub naproksen.

Wyniki badań opublikowano w Science Translational Medicine.

Poza i odbytu, nowotwory, które mogą mieć wpływ na okrężnicę obejmują: chłoniaki, rakowiaki, mięsaki, i mięsaki.

Prawie wszystkie nowotwory okrężnicy rozwijają się w gruczołach w wyściółce jelita grubego i odbytnicy. Nie ma jednej przyczyny raka jelita grubego. Prawie wszystkie rodzaje tej choroby rozpoczynają się jako polipy, które powoli przekształcają się w raka.

Wyższe ryzyko zachorowania obejmuje:

- osoby w wieku powyżej 60 lat
- jedzenie znacznej ilości czerwonego wysoko przetworzonego mięsa
- obecność polipów jelita grubego
- występowanie raka jelita u członków rodziny
- wcześniejsze chorowanie na

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy