Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy lekiem na raka piersi?

Kwas acetylosalicylowy lekiem na raka piersi?

Niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia większości rodzajów raka piersi.
Kwas acetylosalicylowy lekiem na raka piersi? [© Alexandr Steblovskiy - Fotolia.com] Pracownicy z City of Hope Cancer Center w Duarte odkryli, że stosowanie małych ilości zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju o 16 proc.

Obecnie popularny przy czy bólu głowy lek jest też używany w profilaktyce . Rozrzedza nieco krew i powoduje, że zagrożenie atakami serca jest niższe. Teraz ustalono, że medykament może mieć zastosowanie w walce z rakiem piersi.

Stosowanie małej dawki aspiryny co najmniej trzy razy w tygodniu wiązało się z obniżeniem o 20 proc. ryzyka HER2-ujemnego nowotworu piersi, najczęstszego podtypu tego raka, stanowiącego około 75 proc. wszystkich jego przypadków.

W trwającym ponad 20 lat badaniu wzięło udział ponad 133 tysiące kobiet. Okazało się, że panie regularnie stosujące kwas acetylosalicylowy mogły liczyć na obniżenie ryzyka raka piersi o kilkanaście procent, a nasilniejsze efekty profilaktyczne odnotowano właśnie dla raka HER2-ujemnego.

Lek nie tylko redukuje stany zapalne, ale jest łagodnym inhibitorem aromatazy - a substancje tego rodzaju są stosowane w leczeniu hormonalnie pozytywnego raka piersi raka piersi u kobiet po menopauzie, ponieważ zmniejszają ilość estrogenów we krwi, zaś estrogeny sprzyjają rozwojowi nowotworów.

O badaniu napisano w magazynie Breast Cancer Research.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X