Jakkolwiek poziom libido zmienia się wraz z wiekiem, nie oznacza to, że seniorzy przestają mieć ochotę na seks. Badania wykazały, że aktywność seksualna dojrzałych i starszych ludzi jest zwykle zaburzana z powodu chorób i zażywanych leków.

Badania wykazują, że 76 proc. kobiet i 78 proc. mężczyzn w wieku powyżej 60 lat deklaruje aktywność seksualną. Po 70 roku życia
seks uprawia 65 procent kobiet i 59 procent mężczyzn. Jednocześnie odnotowano, iż najczęstszą przyczyną rezygnacji seniorów z seksu jest kiepski stan zdrowia. Niektóre powszechnie stosowane leki także wpływają na problemy z życiem intymnym.
Leki na nadciśnienieFarmaceutyki tego rodzaju są stosowane w celu obniżenia ciśnienia wewnątrz naczyń krwionośnych, by serce nie musiało tak usilnie pracować w celu przepompowywania krwi w organizmie.
Jakkolwiek
nadciśnienie samo w sobie może prowadzić do zaburzeń seksualnych, badania pokazują, że rozmaite leki przepisywane przy tej dolegliwości mogą powodować problemy intymne. U mężczyzn zmniejszenie przepływu krwi może osłabić pożądanie i zaburzyć erekcję i ejakulację. U kobiet może prowadzić do suchości pochwy, spadku odczuwania pożądania i trudności w osiągnięciu orgazmu.
Wśród substancji stosowanych przy nadciśnieniu trzy leki są szczególnie niebezpieczne dla życia seksualnego: diuretyki tiazydowe, alfa-blokery oraz beta-blokery. Niektóre diuretyki nie tylko zakłócają przepływ krwi do narządów płciowych, ale zwiększają wydalanie cynku z organizmu, minerału potrzebnego do produkcji testosteronu, który jest ważny dla powstawania uczucia pożądania zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Beta-blokery natomiast mogą nadmiernie uspokajać, wywoływać objawy depresji, jak również zakłócać impulsy nerwowe związane z odczuwaniem, a także zmniejszać poziom testosteronu.
BenzodiazepinySą to leki powszechnie stosowane w leczeniu lęku,
bezsenności, nadmiernego pobudzenia i skurczy mięśni.
Działają uspokajająco i rozluźniają mięśnie, a zatem wpływają na zmniejszenie zainteresowania seksem i osłabiają odczuwanie podniecenia, a ponadto mogą oddziaływać na produkcję
testosteronu. Problemy seksualne wywoływane przez benzodiazepiny obejmują kłopoty związane z osiągnięciem orgazmu, ból podczas stosunku oraz problemy z wytryskiem.
Statyny i fibratySą stosowane w leczeniu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.
Ze względu na istotne ograniczenie dostępności cholesterolu, budulca hormonów, wspomniane leki mogą negatywnie wpływać na produkcję testosteronu, estrogenu i innych hormonów płciowych. Ponadto, statyny mogą powodować rabdomiolizę, czyli uszkodzenie tkanki mięśniowej, która wiąże się z bólem stawów i zmęczeniem.
Badania wykazały, że opisywane farmaceutyki mogą powodować zaburzenia erekcji i problemy z osiągnięciem orgazmu u kobiet.
AntydepresantyChociaż leki przeciwdepresyjne są zwykle stosowane w leczeniu depresji, przepisuje się je także na zaburzenia lękowe,
zaburzenia odżywiania, zaburzenia obsesyjno kompulsywne, przewlekły ból i niektóre zaburzenia związane z gospodarką hormonalną.
Antydepresanty oddziałują na wszystkie sfery seksualności prawdopodobnie poprzez blokowanie działania trzech substancji w mózgu, które przenoszą sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi: acetylocholiny, serotoniny i noradrenaliny. W efekcie zażywania tych leków odnotowano m. in. obniżenie
libido i impotencję.
Blokery H2H2 blokery są stosowane w leczeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych, w tym chorobie refluksowej przełyku,
wrzodach żołądka, zapalenia przełyku.
Leki te, jeśli są przyjmowane w dużych dawkach przez dłuższy czas, wywołują impotencję i ginekomastię (powiększenie piersi u mężczyzn).
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »