Strona głównaChorobyLeki przeciwbólowe pomagają uchronić płuca przed zanieczyszczeniami

Leki przeciwbólowe pomagają uchronić płuca przed zanieczyszczeniami

Nowe badania pokazują, że niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), czyli te powszechnie stosowane przy bólach i przeziębieniach, mogą zmniejszać niekorzystny wpływ ekspozycji płuc na zanieczyszczenie powietrza.
Leki przeciwbólowe pomagają uchronić płuca przed zanieczyszczeniami [fot. Steve Buissinne z Pixabay]
Naukowcy przeanalizowali dane ponad dwóch tysięcy osób, u których zmierzono czynności płuc. Średni wiek uczestników wynosił 73 lata. Autorzy sprawdzili związek pomiędzy wynikami testu funkcji płuc, poziomem stosowania NLPZ i ilością cząstek stałych (PM). Wzięto też pod uwagę inne czynniki wpływające na stan płuc, w tym różne aspekty zdrowia uczestników oraz czy palenie papierosów. Okazało się, że stosowanie dowolnego NLPZ prawie o połowę zmniejszyło wpływ PM na czynność płuc.

Ponieważ większość osób w badanej grupie, które przyjmowały NLPZ, stosowała kwas acetylosalicylowy, obserwowany efekt był głównie wywoływany tym właśnie lekiem, ale według uczonych warto także dalej zbadać skuteczność pozostałych NLPZ. Chociaż mechanizm odpowiedzialny za taką efektywność nie jest znany, naukowcy spekulują, że NLPZ łagodzą stany zapalne spowodowane zanieczyszczeniem powietrza.

„Nasze odkrycia sugerują, że kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ mogą chronić płuca przed krótkotrwałym zwiększeniem poziomu zanieczyszczenia powietrza. Oczywiście ciągle ważne jest to, by zminimalizować ekspozycję na zanieczyszczenie powietrza, które wiąże się z wieloma niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi: od raka po choroby układu krążenia", mówią autorzy badań.

„Chociaż polityka ochrony środowiska poczyniła znaczne postępy w kierunku zmniejszenia ogólnego narażenia na zanieczyszczenie powietrza, to nawet w miejscach o niskim poziomie tych zanieczyszczeń, krótkoterminowe ich skoki są nadal powszechne. Z tego powodu ważne jest, aby znaleźć sposoby na zminimalizowanie tych szkód", dodają uczeni.

Wyniki badań opublikowano w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Na podstawie: Aspirin May Prevent Air Pollution Harms

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • krystyna65:

    Czy torbiel to rak?

    Byłam na badaniu i usg wykazało u mnie torbiel lewego jajnika. Ginekolog powiedział, że trzeba będzie to usunąć... Trochę się boję i stąd moje pytanie- czy torbiel to rak? Może lepiej tego nie ruszać... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy
Blog