Strona głównaChorobyNowy lek szansą dla chorych na Parkinsona

Nowy lek szansą dla chorych na Parkinsona

Nowy eksperymentalny lek okazał się skuteczny w walce z chorobą Parkinsona.
Nowy lek szansą dla chorych na Parkinsona [Fot. Kateryna_Kon - Fotolia.com]
W badaniach na myszach przetestowano nowy lek, który okazał się skuteczny w spowalnianiu rozwoju choroby Parkinsona, a także jej objawów. W eksperymentach przeprowadzonych na ludzkich komórkach mózgu i myszach wykazano, że medykament blokuje degradację komórek mózgowych, która jest cechą charakterystyczną choroby Parkinsona.

Badania kliniczne leku o nazwie NLY01 wskazują, że może on osłabić ogólny rozwój choroby Parkinsona, w tym zmniejszyć sztywność mięśni, zmęczenie, zawroty głowy, demencję i inne objawy.

Autorzy wskazują, że NLY01 działa poprzez wiązanie się z tak zwanymi receptorami glukagonopodobnymi peptydami-1 na powierzchni określonych komórek. Podobne farmaceutyki są szeroko stosowane w leczeniu dla zwiększenia poziomu insuliny we krwi. Już wcześniejsze badania wskazywały na neuroprotekcyjne działanie tych leków, teraz jednak sprawdzono ich efektywność bezpośrednio na kmórkach mózgu.

Związek NLY01 przetestowano na trzech głównych typach komórek w ludzkim mózgu: astrocytach, mikrogleju i neuronach. Okazało się, że mikroglej w najwyższym stopniu wiąże się z tym lekiem się ma dwa razy więcej tych wiązań niż inne typy komórek i 10 razy więcej u pacjentów z chorobą Parkinsona w porównaniu do osób wolnych od tej dolegliwości.

Mikroglej daje sygnały chemiczne, które przekształcają astrocyty w wersję agresywną, niszczącą połączenia między komórkami w mózgu, powodując wymieranie neuronów. Według autorów NLY01 może zatrzymać tę konwersję.

Uczeni wyjaśniają, że ten proces skutkuje martwymi strefami tkanki mózgowej u osób z . Gdyby zaś mechanizm ten ograniczyć, można by było zwolnić postęp Parkinsona.

W ramach testów na ludzkich komórkach mózgu odkryli, że lek może wyłączyć sygnały aktywujące wspomniany mechnizm. Dzięki NLY01 astrocyty pozostały zdrowymi komórkami neuroochronnymi. Podobnie w eksperymantach na myszach testowana substancja umożliwiała zachowanie normalnych funkcji fizycznych tkanek mózgu i nie utraciły neuronów dopaminowych, których niszczenie jest charakterystyczne dla Parkinsona.

Obecnie nie dysponujemy lekami, które skutecznie leczą chorobę Parkinsona, dostępne farmaceutyki mogą jedynie spowolnić jej progresję. Tymczasem to śmiertelne zaburzenie dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Do najwcześniejszych symptomów choroby należą: drżenie kończyn, , zaparcia i problemy z poruszaniem się oraz chodzeniem. Wraz z rozwojem zaburzenia występują: utrata funkcji motorycznych i zdolności mówienia oraz .

O wynikach badań napisano w magazynie Nature Medicine.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy