Powszechnie stosowane na zbyt wysoki poziom cholesterolu statyny mogą mieć także inne zastosowanie - okazuje się, że mogą znacznie zmniejszyć ryzyko udaru.
![Statyny uchronią przed udarem? [© Miriam Dörr - Fotolia.com] Statyny uchronią przed udarem? [© Miriam Dörr - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Statyny-uchronia-przed-udarem_img555c7af54bcc7.jpg)
Kolejne badania dowodzą, że statyny to środek nie tylko na cholesterol. Pisaliśmy już o tym, że mogą
chronić przed demencją,
zapaleniem płuc, a także
rakiem płuc. Nowe analizy wykazały, że są też skuteczne w obniżeniu ryzyka udaru.
Stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu wiąże się z niższym aż o jedną trzecią ryzykiem
udaru mózgu u osób starszych bez historii tej choroby.
W krajach o wysokich dochodach rośnie liczba chorób serca i udarów mózgu u najstarszych ludzi. Przykładowo, we Francji 43 procent zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca i 49 procent zgonów z powodu udaru mózgu w 2010 roku objęło osoby w wieku powyżej 85 lat. Tymczasem relatywnie niewielu ludzi po siedemdziesiątce bierze udział w testach leków na choroby serca.
Francuscy badacze postanowili sprawdzić czy istnieje związek pomiędzy stosowaniem leków obniżających stężenie lipidów u zdrowych osób w podeszłym wieku i długoterminowym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca oraz udaru mózgu.
W badaniach wzięło udział 7.484 osoby w średnim wieku 74 lata. Uczestnicy nie przechodzili wcześniej ani ataków serca, ani udarów. Testy przeprowadzano co dwa lata i obejmowały wywiady oraz różne analizy zdrowia fizycznego i możliwości poznawczych. Wzięto także pod uwagę takie czynniki, jak wykształcenie, wykonywany zawód, dochód i styl życia.
Po dziewięciu latach analiz uczeni odkryli, że osoby stosujące statyny lub fibraty cechowały się aż o jedną trzecią niższym ryzykiem udaru w porównaniu do ludzi, którzy nie przyjmowali tych leków. Ci pierwsi odznaczali się też niższym prawdopodobieństwem
choroby wieńcowej serca.
Taki efekt ochronny pozostał w mocy także po uwzględnieniu wieku, płci, BMI, poziomu ciśnienia krwi i
cholesterolu.
Wyniki opublikowano w BMJ.
Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »