Komary nie są po prostu uciążliwe, niektóre przenoszą pasożyty, które są odpowiedzialne za rozwój malarii. Ludzie zarażeni mają gorączkę, dreszcze, wymioty, a także grozi im śmierć. Ze świata medycznego płyną jednak dobre informacje - opracowano szczepionkę, która w badaniach klinicznych okazała się być bardzo skuteczna.
![Już jest skuteczna szczepionka na malarię [© tashatuvango - Fotolia.com] Już jest skuteczna szczepionka na malarię [© tashatuvango - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Juz-jest-skuteczna-szczepionka-na-malarie_img58e8352b42b40.jpg)
Jak ocenia Światowa Organizacja Zdrowia, niemal 3,2 miliarda ludzi, czyli znaczna część globalnej populacji, jest narażonych na ryzyko wystąpienia tej choroby. W samym 2015 roku zainfekowanych było 214 mln. osób. Spośród nich ponad 400 tysięcy zmarło.
Dotychczas już dużo zrobiono na rzecz obniżenie wskaźnika zachorowań na
malarię - spadł aż o kilkadziesiąt procent. Niemniej, jest szansa na jeszcze efektywniejszą walkę z chorobą.
Szczepionka przeciwko malarii była szczególnie trudna do opracowania, ponieważ w choroba rozwija się nie z powodu wirusów, ale pierwotniaków. Nowa szczepionka zawiera żywą, ale osłabioną formę pasożyta, który wywołuje infekcję. Badanie kliniczne przeprowadzone przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia i Uniwersytet w Bamako w Mali potwierdziły stuprocentową efektywność opracowanej substancji w USA i 48-procentową w Mali.
Jak podkreślają autorzy testów, ten poziom trwałej skuteczności przeciwko zakażeniu malarią w regionie o silnym okresie przenoszenia nie był dotychczas obserwowany.
Malaria to ostra choroba gorączkowa, której objawy pojawiają się po 7 dniach lub nieco później (zwykle po 10-15 dniach) od ukąszenia zakażonego
komara widliszka. Pierwsze objawy obejmują:
gorączkę,
bóle głowy, dreszcze i wymioty, mogą być jednak łagodne i mylone z innymi chorobami, np.
grypą. Jeśli nie rozpcznie się leczenia w ciągu 24 godzin, choroba może zyskać ciężką formę i prowadzić do śmierci.
Choroba jest najczęstsza w Afryce Subsaharyjskiej - w 2015 roku w regionie było 90 proc. wszystkich przypadków malarii i 92 proc. wszystkich zgonów z powodu tej choroby.
Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »