Strona głównaChorobyTo warto wiedzieć o cukrzycy - odpowiedzi na częste pytania

To warto wiedzieć o cukrzycy - odpowiedzi na częste pytania

Diagnoza cukrzycy to nie wyrok. Choroba nie musi obniżyć jakości życia, jeśli dobrze się nią zarządza. Poniżej kilka często zadawanych pytań dotyczących cukrzycy.
To warto wiedzieć o cukrzycy - odpowiedzi na częste pytania Czy osoby z cukrzycą muszą przestrzegać specjalnej diety?

Nie ma jednej diety, którą rekomendowano by osobom chorym na cukrzycę, ale prawdą jest, że sposób odżywiania się ma duży wpływ na to, jak chory funkcjonuje.

Poleca się przede wszystkim nieprzetworzoną żywność, świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso i drób, artykuły mleczne o niskiej zawartości tłuszczu, nasiona, orzechy, rośliny strączkowe i oleje roślinne.

Czy diabetykom nie wolno jeść węglowodanów?

Wolno. Zdrowe rodzaje węglowodanów warto włączać do jadłospisu. Trzeba pamiętać jednak, że ilość i jakość tych składników wpływa na poziom glukozy we krwi po posiłku. Warto ograniczyć ilość węglowodanów prostych, a zwiększyć ilość węglowodanów złożonych oraz równomiernie rozkładać je na posiłki.

Ile owoców powinni jeść diabetycy?

Owoce są polecane w ramach zdrowej diety, ale ich nadmiar może przyczynić się do zwiększenia poziomu glukozy we krwi. Zaleca się konsultacje z dietetykiem w zakresie ich ilości w codziennym jadłospisie.

Jeśli jedno z rodziców miało cukrzycę, to dzieci są zagrożone chorobą?

Jeśli ma się genetyczne predyspozycje do cukrzycy, tym bardziej trzeba o siebie dbać. Czynniki genetyczne są zwykle odpowiedzialne w 30 do 40 procentach za rozwój choroby, zaś 60 do 70 procent przyczyn objemują czynniki środowiskowe i styl życia.

Czy chorzy na cukrzycę powinni unikać wysiłku fizycznego?

Nie. Diabetycy powinni ćwiczyć. Prawdą jest, że muszą jednocześnie uważać na hipoglikemię, tj. zbyt niski poziom cukru we krwi, który może nastąpić w wyniku inensywnego wysiłku. Niemniej jednak regularna aktywność fizyczna pomaga w ogólnym, pożądanym zmniejszeniu ilości glukozy we krwi, a także czyni organizm bardziej wrażliwym na insulinę oraz pomaga osiągnąć i utrzymać zdrową wagę ciała.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy
Blog