Strona głównaChorobyEbola - fakty i mity

Ebola - fakty i mity

Rozszerzająca się od ponad pół roku epidemia wirusa Ebola budzi niepokój na całym świecie. Gorączka krwotoczna wywoływana przez Ebola jest bardzo groźna - w ponad połowie przypadków kończy się śmiercią. Niedawno zdiagnozowano przypadek tej choroby także w Europie. Groźna epidemia wywołała lawinę komentarzy, opinii, ostrzeżeń. Nie wszystkie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Oto najpopularniejsze fakty i mity na temat wirusa.
Ebola - fakty i mity Epidemia choroby wywoływanej przez wirus rzowija się przede wszystkim w Gwinei, Sierra Leone, Liberii i Demokratycznej Republice Konga. Na odnotowanych ponad 9 tysięcy przypadków choroby, ponad 4,5 tys. okazało się śmiertelnych. Wiadomo, że gorączka krwotoczna dotarła również do Europy i USA. O chorobie krąży wiele informacji - sprawdź, które z nich są prawdziwe.

Fakty
  • Główna droga zakażenia wirusem to kontakt z krwią i innymi płynami ustrojowymi zakażonej osoby lub zwierzęcia.
Zgodnie z informacjami podawanymi przez WHO do zarażenia wirusem Ebola dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z krwią, płynami ustrojowymi lub narządami różnych gatunków zwierząt lub zakażonych ludzi.

Transmisja Ebola może mieć miejsce poprzez kaszel lub kichanie, jak ma to miejsce w przypadku np. lub , jednak jest to (wbrew stereotyom opartym na filmach fabularnych) znacznie rzadsze zjawisko.
  • Wczesne objawy są takie, jak przy innych zakażeniach wirusowych
Wczesne objawy zakażenia wirusem Ebola to: gorączka, , bóle mięśni, kaszel, ból brzucha, wymioty i biegunkę, dlatego bez specjalistycznych badań trudno rozpoznać chorobę na tym etapie.
  • Krwawienie występuje powszechnie w późniejszych fazach choroby
„Późniejsze" objawy wirusa Ebola mogą pojawić się szybko, już w ciągu kilku dni od wystąpienia pierwszych objawów. Często występuje krwawienie wewnętrzne i zewnętrzne, oczy pacjenta mogą stać się czerwone; nierzadko chorzy wymiotują krwią, mają krwawą biegunkę, a na dalszym etapie doświadczają silnego zaburzenia krążenia i umierają.

  • Wirus Ebola często skutkuje śmiercią
Jak wynika ze statystyk WHO, dotychczas zmarła niemal połowa pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą wywołaną wirusem Ebola.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy