Strona głównaChorobyKoronawirus: dystans społeczny naprawdę zmniejsza ryzyko infekcji

Koronawirus: dystans społeczny naprawdę zmniejsza ryzyko infekcji

Korzystanie z komunikacji miejskiej, odwiedzanie miejsc kultu czy inne przemieszczanie się w obszarach o gęstym zaludnieniu wiąże się ze istotnie wyższym ryzykiem pozytywnego wyniku testu na koronawirusa SARS-CoV-2, tymczasem praktykowanie ścisłego dystansowania się może działać ochronnie.
Koronawirus: dystans społeczny naprawdę zmniejsza ryzyko infekcji [fot. congerdesign from Pixabay]
Dla wykonania analiz naukowcy przebadali pod koniec czerwca losową próbę ponad tysiąca osób w stanie Maryland w USA, pytając o ich praktyki dystansowania społecznego, korzystanie z transportu publicznego, historię zakażeń SARS-CoV-2 i inne zachowania, które mogłyby zwiększać zagrożenie infekcją . Ustalono m. in., że osoby przemieszczające się środkami transportu publicznego cechowały się cztery razy wyższym prawdopodobieństwem historii pozytywnych wyników testów na zakażenie SARS-CoV-2. Najniższe zagrożenie zaś dotyczyło ludzi, którzy praktykowali ścisłe dystansowanie się poczas przebywania poza domem.
Nasze odkrycia potwierdzają pogląd, że jeśli wychodzisz z domu, powinieneś/powinnaś zachować dystans społeczny na tyle, na ile to możliwe, ponieważ wydaje się, że jest silnie związany z niższym ryzykiem zarażenia - mówi prof. Sunil Solomon z Johns Hopkins School Medicine.
Nowym zainfekowały się 32 miliony ludzi na całym świecie, z których niemal milion zmarło. Ponieważ szczepionki ciągle nie ma, władze kładą nacisk na takie praktyki, jak pozostawanie w domu, noszenie i utrzymywanie dystansu społecznego w miejscach publicznych. Badania potwierdzają, że taki sposób funkcjonowania osłabia ryzyko infekcji wirusem.

Na temat badań można przeczytać w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy