Strona głównaChorobyMetody korekcji wad wzroku

Metody korekcji wad wzroku

Widzenie to złożony proces umożliwiający odtworzenie obrazu oglądanego obiektu poprzez przetworzenie bodźca świetlnego w nerwowy w receptorach wzrokowych siatkówki. Bodziec ten jest następnie przesyłany drogami wzrokowymi do ośrodka wzrokowego w korze mózgowej.
Metody korekcji wad wzroku [© nito - Fotolia.com] Prawidłowa budowa układu optycznego oka oraz mechanizmów wspomagających daje możliwość widzenia obuocznego, a to z kolei umożliwia widzenie przestrzenne (stereoskopowe). Zaburzona budowa lub czynność któregokolwiek elementu biorącego udział w procesie widzenia powoduje obniżenie ostrości wzroku.

Wady wzroku

W prawidłowym procesie widzenia wiązka promieni świetlnych przechodząca przez układ optyczny gałki ocznej pada skupiona na siatkówce. Uwarunkowane jest to wzajemnymi relacjami pomiędzy mocą układu optycznego a długością gałki. W przypadku oka krótkowzrocznego skupienie wiązki światła położone jest przed siatkówką, nadwzrocznego zaś – za nią.

Astygmatyzm (niezborność) z kolei jest wadą, w której promienie świetlne nie są skupione w jednym punkcie (dwa główne ogniska położone są w różnych odległościach od siatkówki). W takiej sytuacji obraz punktu jako obiektu oglądanego po przejściu przez układ optyczny przestaje być już punktem. Odrębną wadą wzroku jest prezbiopia (starczowzroczność), pojawiająca się u każdego po 40-45 roku życia, a polegająca na utracie zdolności do ostrego widzenia z bliskiej odległości. Powodem takiego zjawiska jest zmniejszająca się z wiekiem elastyczność soczewki gałki ocznej, a co za tym idzie obniżenie możliwości akomodacyjnej. Prezbiopia pojawia się niezależnie od tego, czy wcześniej występowała jakakolwiek wada wzroku, czy też nie.

Powyższe rodzaje wad mogą zostać wskazane podczas rutynowego badania okulistycznego. Służą do tego tablice Snellena do tzw. dali z różnej wielkości optotypami (znaki graficzne: cyfry, litery, obrazki), na podstawie których można ocenić ostrość wzroku pacjenta bez korekcji i po skorygowaniu szkłami o odpowiedniej mocy optycznej.

Podczas tego samego badania sprawdzane jest również widzenie z bliska (czytanie różnej wielkości tekstu lub oglądanie obrazków z odległości ok. 30 cm od oczu). Jeśli pacjent po 40 roku życia wymaga dodatkowej korekcji, oznacza to obniżenie zdolności akomodacyjnej układu optycznego, czyli prezbiopię. W skład badania wchodzi także ocena ustawienia powiek i gałek ocznych, skoordynowanej ich ruchomości w różnych kierunkach spojrzenia oraz na przedmioty bliskie. Ponadto lekarz powinien zbadać w lampie szczelinowej stan poszczególnych elementów przedniego odcinka gałki, a także ocenić dno oka za pomocą wziernika okulistycznego.
 
Strony : 1 2 3 4

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:46:48, 28-10-2011 ~gość: 78.9.150.xxx

    w tym tygodniu bylam z moim ojcem na badaniach w ramach akcji czas na wzrok i niestety okazalo sie, ze dopadla go starczowzrocznosc.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

Blog