Otyłość to przewlekła i złożona choroba, definiowana jako nieprawidłowe i/lub nadmierne gromadzenie się tłuszczu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku co najmniej 2,8 miliona ludzi umiera z powodu powikłań otyłości i co więcej, problem nadmiernej wagi będzie narastał w kolejnych latach. Teraz opracowano algorytm, dzięki któremu łatwiej będzie określić podtypy otyłości najczęściej skutkujące powikłaniami.
- Jako lekarze stajemy przed poważnym wyzwaniem, gdy ustalamy, kto z otyłością jest najbardziej narażony na powikłania i kogo należy traktować priorytetowo w leczeniu. Medycyna precyzyjna, która prowadzi do przełomów w przewidywaniu, zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu wielu chorób, może pomóc w rozwiązaniu tych wyzwań - wyjaśnia prof. Carel le Roux z University College Dublin.
Opisano nowy algorytm precyzyjnej predykcji, co pozwala na ujawnienie nieznanych wcześniej podtypów otyłości, zwiększających ryzyko rozwoju
cukrzycy typu 2 i
chorób serca.
- Na poziomie populacji bycie cięższym jest generalnie gorsze dla zdrowia. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej, na poziomie indywidualnym, istnieją bardziej złożone wzorce, które można wykorzystać do poprawy przewidywania chorób - wyjaśnia prof. Ewan Pearson z Dundee University.
- Ilość tłuszczu lub cukru we krwi danej osoby, na przykład, może być znacznie wyższa lub niższa niż można by się spodziewać, biorąc pod uwagę samą masę ciała, co z kolei wpływa na ryzyko wystąpienia u niej powikłań otyłości - wyjaśnia dr Daniel Coral z Lund University Diabetes Centre w Szwecji. - Standardowe narzędzia prognozowania klinicznego tego nie uwzględniają, co oznacza, że około 1 na 5 osób, które mogą potrzebować wczesnej interwencji, jest pomijanych. Opracowany przez nas algorytm może w przyszłości pomóc lekarzom i pacjentom - zauważa dr Coral.
Badania objęły 170 tysięcy ludzi, od których zebrano szczegółowe informacje kliniczne. Wykorzystując metodę sztucznej inteligencji zwaną „uczeniem maszynowym", naukowcy opracowali algorytmy, które dzielą otyłość na 5 oddzielnych profili diagnostycznych, uwzględniających ryzyko wystąpienia powikłań.
-
Otyłość jest zarówno powszechna, jak i heterogeniczna, co oznacza, że ryzyko zdrowotne, z jakim mierzy się jedna osoba otyła, może znacznie różnić się od ryzyka, z jakim mierzy się inny otyły pacjent. Określenie, kto cechuje się najwyższym ryzykiem zdrowotnym, jest ważne, ponieważ może to prowadzić do bardziej precyzyjnej, dokładnej i terminowej profilaktyki i leczenia - zauważa prof. Paul Franks z Lund University Diabetes Centre.
Jak obliczono, większość badanych (ok. 80 proc.) miała wskaźniki zdrowia zgodne z tym, czego spodziewano się w związku z masą ich ciała. Około 8 proc. kobiet miało wyższe ciśnienie krwi niż się spodziewano, w połączeniu z wyższym „dobrym" cholesterolem (HDL) i niższym stosunkiem talii do bioder (WHR), co oznacza, że miały więcej tłuszczu w biodrach i mniej wokół talii niż można było oczekiwać wobec ich wagi. Nie zaobserwowano tego u mężczyzn. Ponadto około 5 proc. kobiet i 7 proc. mężczyzn miało profil z wysokim „złym" cholesterolem (LDL), wysokim trójglicerydami, wysokim wskaźnikiem talia/obwód bioder (więcej tłuszczu wokół talii) i wyższym ciśnieniem krwi niż oczekiwano przy ich wadze. Wreszcie, po kilka procent badanych miało nadmierny poziom enzymów wątrobowych, wyższy stan zapalny (mierzony za pomocą CRP) nadmiar cukru we krwi i niższy LDL niż można by spodziewać się, biorąc pod uwagę ich masę ciała.
Na podstawie: New precision medicine approach helps detect subgroups of people with obesity at high risk of diabetes and heart disease
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »