Strona głównaChorobyRozwój depresji oznacza dodatkowe zyskiwanie na wadze

Rozwój depresji oznacza dodatkowe zyskiwanie na wadze

Nasilenie objawów depresji wiąże się z późniejszym wzrostem masy ciała, jednak tylko u osób, które już zmagają się z nadwagą lub otyłością.
Rozwój depresji oznacza dodatkowe zyskiwanie na wadze [Otyłość, ©  pure-life-pictures - Fotolia.com]
Istnieje związek między wagą a zdrowiem psychicznym - jak się wydaje, jest dwukierunkowy, nadmiar kilogramów może sprzyjać zaburzeniom psychicznym, a zaburzenia te mogą nasilać problemy z wagą.

Ponad 2 tysiące osób wypełniało kwestionariusze dotyczące dobrostanu psychicznego i masy ciała co miesiąc przez okres do dziewięciu miesięcy podczas pandemii COVID-19. Pytania dotyczyły objawów depresji, lęku i odczuwanego stresu.

Jak odkryto, każdy przyrost punktu w zakresie objawów depresyjnych zbiegał się ze wzrostem masy ciała po miesiącu o 45 gramów.

Może się to wydawać niewielkie, ale oznaczałoby na przykład, że u osoby, której wynik w zakresie objawów depresyjnych wzrósł z pięciu do dziesięciu (co odpowiada nasileniu objawów depresji z „łagodnych" do „umiarkowanych"), odnosiłoby się to do średniego przyrostu masy ciała wynoszącego 225 gramów.

- Ogólnie rzecz biorąc, ustalenia sugerują, że osoby z nadwagą lub otyłością są bardziej podatne na przyrost masy ciała w odpowiedzi na nasilenie depresji. Jakkolwiek zwiększenie masy było stosunkowo niewielkie, w dłuższej perspektywie może się skumulować i prowadzić do dodatkowego zwiększenia wagi - mówi dr Julia Mueller z Cambridge University.

- Osoby z nadmiernym BMI już są bardziej narażone na inne schorzenia, co może prowadzić do dalszego pogorszenia ich stanu zdrowia. Monitorowanie i leczenie objawów depresji u osób z nadwagą lub otyłością może pomóc w zapobieganiu dalszemu przyrostowi masy ciała i być korzystne zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego - dodaje.

Na podstawie: Feeling depressed linked to short-term increase in bodyweight among people with overweight or obesity

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy
Blog