Strona głównaChorobyWHO: z powodu pandemii COVID-19 pacjenci nie są leczeni na inne choroby

WHO: z powodu pandemii COVID-19 pacjenci nie są leczeni na inne choroby

Jak wynika z badań Światowej Organizacji Zdrowia, zapobieganie i leczenie chorób niezakaźnych zostało poważnie zakłócone od czasu rozpoczęcia pandemii COVID-19. Takie skutki są globalne, ale najbardziej uwidaczniają się w krajach o niskich dochodach.
WHO: z powodu pandemii pacjenci nie są leczeni na inne choroby
Badanie przeprowadzone w maju (uwzględniało trzytygodniowy okres) pokazało, że oslabła zarówno profilaktyka, jak i leczenie chorób niezakaźnych (noncommunicable diseases, NCD). Ma to istotne znaczenie, szczególnie wobec faktu, że osoby z NCD są bardziej narażone na ciężką formę i śmierć w jej wyniku.
Wyniki tego badania potwierdzają to, co słyszeliśmy z różnych krajów od wielu tygodni - powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia - Wiele osób, które wymagają leczenia z powodu chorób takich jak: , i , nie otrzymywało potrzebnych usług zdrowotnych i leków w czasie pandemii COVID-19. Ważne jest, aby kraje opracowały sposoby zapewnienia ciągłości podstawowych usług dla pacjentów z NCD, także w czasach walki z COVID-19.
Główne ustalenie jest takie, że dostarczanie usług zdrowotnych zostało zakłócone w wielu krajach. W ponad połowie (53 proc.) badanych krajów osłabło leczenie nadciśnienia; w 49 proc. zakłóceniu uległo leczenie cukrzycy i powikłań z nią związanych; w 42 proc. miejsc zmniejszyło się leczenie raka, a w 31 proc. krajów zaburzone zostało leczenie nagłych przypadków sercowo-naczyniowych.

Usługi rehabilitacyjne nie mogły być normalnie dostarczane w prawie dwóch trzecich (63 proc.) krajów, chociaż rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do zdrowia po ciężkiej chorobie wywołanej nowego koronawirusa.

Na taką sytuację złożyło się kilka czynników, w tym przesuwanie terminów zabiegów, wstrzymywanie pracy niektórych grup (np. rehabilitantów), ograniczenie transportu publicznego, wreszcie, oddelegowanie wielu pracowników sektora zdrowotnego do walki z COVID-19.
Minie trochę czasu, zanim poznamy pełny wpływ zakłóceń funkcjonowania opieki zdrowotnej w okresie pandemii COVID-19 na osoby z chorobami niezakaźnymi", wskazuje dr Bente Mikkelsen z Departamentu Chorób Niezakaźnych WHO. „Teraz wiadomo już jednak, że nie tylko osoby z NCD są bardziej narażone na poważne formy infekcji koronawirusem, ale wielu pacjentów nie ma dostępu do potrzebnego leczenia. Bardzo ważne jest nie tylko uwzględnienie opieki nad pacjentami z NCD w krajowych planach reagowania na COVID-19. ale także znalezienie sposobów wdrażania tych planów. Musimy być gotowi na zwmocnienie usług zdrowotnych, aby być lepiej przygotowanym do zapobiegania, diagnozowania i leczenia NCD w przyszłości, w każdych warunkach - dodaje dr Mikkelsen.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy