Strona głównaChorobyWrzody na stopach u cukrzyka - pomoże specjalna wkładka

Wrzody na stopach u cukrzyka - pomoże specjalna wkładka

Cukrzyca może skutkować wrzodami, których pacjenci nawet nie czują ani nie zauważają, dopóki nie dostrzegą sączącej się z nich krwi. Ponieważ wrzody nie ulegają samoistnemu leczeniu, nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt procent diabetyków w konsekwencji traci palce u nóg, stopę lub nogę.
Wrzody na stopach u cukrzyka - pomoże specjalna wkładka [fot. Purdue Engineering]
Badacze z Purdue University opracowali wkładkę do butów, która może ułatwić proces gojenia u pacjentów z , u których występują wrzody.

- Jednym ze sposobów leczenia tych jest dostarczanie do nich tlenu. Opracowaliśmy mechanizm, który stopniowo uwalnia tlen w ciągu dnia, dzięki czemu pacjent może mieć większą mobilność - mówi prof. Babak Ziaie z Purdue University.

Wrzody cukrzycowe nierzadko są skutkiem uszkodzenia nerwów, które jest powodowane przez nadmierny poziom cukru we krwi. Zaburza to czucie w palcach stóp lub . Kiedy zaś nie odczuwa bólu, urazy często pozostają niezauważone, a tkanka skóry rozpada się, tworząc wrzody. Zbyt wysoka ilość cukru w krwiobiegu, w połączeniu z wysuszoną skórą przy cukrzycy, dodatkowo spowalnia proces gojenia się wrzodów.

- Owrzodzenia leczymy zazwyczaj usuwając martwą tkankę z powierzchni rany i pomagając pacjentowi znaleźć sposób na odciążenie chorej stopy - wyjaśnia podiatra Desmond Bell. - Pacjent powinien nosić opatrunek typu total-contact, który zapewnia stopie odpowiednie środowisko. Jeśli będzie można sprawdzić, na ile ta wkładka dostarcza tlen do rany podczas noszenia opatrunku, mogłaby być sposobem na wspomaganie procesu gojenia - dodał dr Bell.

Badacze wykorzystali laser do ukształtowania gumy silikonowej we wkładkę, a następnie stworzyli zbiorniki, które uwalniają tlen tylko w tej części stopy, w której znajduje się wrzód.

- Silikon jest elastyczny i ma dobrą przepuszczalność tlenu. Obróbka laserowa pomaga regulować tę przepuszczalność i celować tylko w niedotlenione miejsce rany, zamiast podawać zbyt dużą ilością tlenu na szerszym obszarze skóry, mówią uczeni.

Wkładka może dostarczać tlen przez co najmniej osiem godzin dziennie pod naciskiem osoby ważącej około 53-81 kilogramów. Może być też dostosowana do każdej wagi, zaznaczają jej twórcy.


Wynalazcy maja nadzieję, że ich produkt pomoże tysiącom diabetyków. Mechanizm miałby tu działać w ten sposób: producent wysyła pacjentowi paczkę wkładek dostosowanych do umiejscowienia rany, na podstawie „profilu rany" uzyskanego z recepty lekarza i zdjęcia stopy. Film opisujący działanie wkładki jest dostępny .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy