Strona głównaChorobyZłożony Zespół Stresu Pourazowego CPTSD - nowo zdiagnozowane zaburzenie

Złożony Zespół Stresu Pourazowego CPTSD - nowo zdiagnozowane zaburzenie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) niedawno wyodrębniła nowe zaburzenie związane z zespołem stresu pourazowego (post-traumatic stress disorder, PTSD) - złożony zespół stresu pourazowego (CPTSD). Międzynarodowy zespół z udziałem Uniwersytetu w Zurychu wymienił objawy diagnozy takiej choroby i wydał wytyczne dotyczące leczenia.
Złożony Zespół Stresu Pourazowego CPTSD
Jedną z najpowszechniejszych reakcji na traumę jest zespół (PTSD). Osoby doświadczające tego zaburzenia zazwyczaj zmagają się z natrętnymi wspomnieniami lub retrospekcjami, które przytłaczają. Międzynarodowi eksperci od dekad zauważają jednak, że niektóre ofiary traumy wykazują szersze spektrum zmian psychologicznych, najczęściej po długotrwałych lub powtarzających się wydarzeniach - takich jak doświadczenie wojny, wykorzystywanie seksualne, domowa czy tortury. Określono to teraz jako CPTSD.

Poszerzone kryteria

Na początku tego roku WHO opublikowała nową wersję swojej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11). Zaktualizowany wykaz zawiera nową diagnozę złożonego zespołu stresu pourazowego (złożonego PTSD). Nowe objawy - np. problemy z „zarządzaniem samym sobą" (self-organization) - zostały dodane do listy objawów PTSD. Obejmują one m. in.: retrospekcje, koszmary senne, wycofanie społeczne i nadmierną czujność. Kluczowe cechy zaburzenia zdolności zarządzania samym/samą sobą to: nadmierne lub wzmożone reakcje emocjonalne, poczucie własnej bezwartościowości i utrzymujące się trudności w zachowaniu relacji lub bliskości z innymi.

Zespół medyków opisał trudności, jakie mogą wystąpić z rozpoznaniem choroby u dzieci i młodzieży oraz różnice diagnostyczne, jakie należy uwzględnić w przypadku blisko powiązanych problemów zdrowia psychicznego, takich jak ciężka , , psychozy czy zaburzenia osobowości.

Diagnoza i terapia

- Opracowujemy, na przykład, w jaki sposób można postawić diagnozę CPTSD w rutynowych sytuacjach w placówkach ratownictwa medycznego i na obszarach o słabo rozwiniętych systemach opieki zdrowotnej - mówi prof. Andreas Maercker z Uniwersytetu w Zurychu. Przeanalizowano również bazę działań terapeutycznych i opracowano wytyczne dotyczące leczenia CPTSD.

- To szczególnie ważne, ponieważ nie wszystkie kraje stosują klasyfikację chorób WHO. Niektóre przejmują klasyfikację DSM-5 opublikowaną przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, która obecnie nie podaje diagnozy złożonego PTSD - wyjaśnia Maercker.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy