Strona głównaChorobySpray z insuliną pomocny w leczeniu choroby Alzheimera?

Spray z insuliną pomocny w leczeniu choroby Alzheimera?

Insulina, hormon stosowany w leczeniu cukrzycy, może poprawić zdolności poznawcze, pamięć oraz codzienne funkcjonowanie u osób z łagodną formą choroby Alzheimera. Opracowano nowy lek - spray do nosa z insuliną, który ma pomóc pacjentom z demencją.
Spray z insuliną pomocny w leczeniu choroby Alzheimera? [© Kateryna_Kon - Fotolia.com] Dotychczas spray z powodzeniem stosowano u diabetyków, teraz sprawdza się, jak działa na osoby doświadczające łagodnych zaburzeń poznawczych czy pewnych form .

Wiadomo, że zaburzenia poziomu insuliny mogą przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera. Teraz uczeni postanowili sprawdzić, jakie efekty da terapia dla osłabienia skutków tej choroby.

Jak mówią badacze, insulina ma wielorakie działanie mózgu, a nieodpowiednia regulacja poziomu tego hormonu może doprowadzić do rozwoju demencji. U pacjentów z stwierdzono oporność na insulinę i zmniejszenie stężenia insuliny w mózgu, co sugeruje, że leczenie mające na celu poprawienie tych niedoborów może być korzystne, wyjaśniają autorzy badań.

Wcześniejsze krótkie testy wykazały, że stosowanie spray'u do nosa z insuliną poskutkowało poprawą , i ogólnego codziennego funkcjonowania u pacjentów z chorobą Alzheimera.

W pierwszej fazie nowych badań - dwunastomiesięcznych testach - wzięli udział pacjenci z demencją, których podzielono na dwie grupy. Pierwszej podawano insluinę w spray'u, drugiej placebo. Monitorowanie efektów insuliny ma trwać jeszcze kilka miesięcy, ale autorzy sądzą, że z dużym prawdopodobieństwem potwierdzony zostanie leczniczy efekt tego hormonu.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia na demencję choruje 47,5 mln ludzi na całym świecie. Co roku odnotowuje się 7,7 mln nowych przypadków. Wskaźnik zachorowań rośnie, ponieważ choroba występuje u osób w starszym wieku, a wiele społeczeństw, np. w Europie i Azji się starzeje. Choroba Alzheimera stanowi około 60-70 proc. przypadków otępienia.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X