Strona głównaChorobyDemencja - czynniki ryzyka

Demencja - czynniki ryzyka

Jedną z największych obaw wielu ludzi, w miarę upływu lat, jest nie to, że stracą kontrolę nad ciałem, ale, że nie będą panować nad własnym umysłem. Niestety, nie istnieją sposoby umożliwiające przewidzenie ze stuprocentową pewnością rozwoju demencji, ani też metody kompletnego powstrzymania jej rozwoju. Jednak dzisiaj eksperci są już w stanie zidentyfikować kilka czynników ryzyka rozwoju otępienia starczego.
Demencja nie odnosi się do jednej określonej choroby, ale do serii poważnych zaburzeń funkcji poznawczych mających nierzadko miejsce wraz z upływem lat. Jest to proces niezależny od zmian spowodowanych uszkodzeniem mózgu. W większości przypadków demencja wiąże się z chorobą Alzheimera lub zmianami w naczyniach krwionośnych w mózgu, co nosi nazwę otępienia naczyniopochodnego. Osłabienie pamięci jest najbardziej powszechnym objawem demencji, chociaż jednocześnie należy się spodziewać ogólnego upośledzenia funkcji umysłowych.

Według uczonych z Mayo Clinic, najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju demencji, oprócz starzenia się, są przypadki demencji wśród starszych krewnych. Naukowcy zaznaczają, że stosunki rodzinne z pacjentami cierpiącymi na otępienie nie przesądzają, że u danej osoby rozwinie się demencja, ale ryzyko jest wówczas znacznie większe. Wiadomo, że niektóre choroby związane z demencją, jak choroba Huntingtona, są spowodowane przez określone genetycznie odziedziczone mutacje.

Ponadto, istnieje kilka innych czynników ryzyka rozwoju otępienia, których działanie może zostać osłabione, a nawet powstrzymane. Alkoholizm, a nawet nadmierne spożywanie alkoholu (więcej niż jeden drink dziennie) zwiększa ryzyko demencji. Podobnie prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwiększają: nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, miażdżyca, cukrzyca typu 2, a u kobiet także wysoki poziom estrogenu. Stosowanie zdrowej diety i dbanie o zdrowe serce to klucz do uniknięcia lub przesunięcia w czasie wielu dolegliwości związanych z procesem starzenia się - demencja jest jedną z nich. Ponadto, według National Institutes of Health, nowe badania wskazują, że palenie może przyspieszyć wystąpienie otępienia.

Wiele informacji na temat demencji jest ogólnie dostępnych. Jeśli jednak obawiasz się, że ty lub ktoś, kogo znasz, może doświadczać objawów otępienia, warto przedyskutować te obawy z lekarzem, który będzie w stanie dać konkretne porady medyczne dla danego przypadku. Neurolodzy i geriatrzy to specjaliści, którzy mogą dokonać szczegółowej oceny sytuacji w przypadku podejrzeń wystąpienia demencji.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • GRUBAS820:

    Podwyższone GGTP

    Dzień dobry. Mam 29 lat i od 4 lat choruje na cukrzyce typu 2. Mam 184cm wzrostu i ważę 82 kg. Od jakiś 13 lat nadużywam alkoholu. Bralem tez różne narkotyki oprócz heroiny i pale marihuanę do dnia dzisiejszego ale teraz sporadycznie. Zostałem skierowany na badania wstępne do pracy i moje ggtp wykaz... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy
Blog