Strona głównaChorobyJak obniżyć ciśnienie? Trzeba mieć dobre relacje ze swoim lekarzem

Jak obniżyć ciśnienie? Trzeba mieć dobre relacje ze swoim lekarzem

Oto prosty sposób na obniżenie poziomu ciśnienia i cukru we krwi - dobre kontakty ze swoim lekarzem.
Jak obniżyć ciśnienie? Trzeba mieć dobre relacje ze swoim lekarzem [© Monkey Business - Fotolia.com] Okazuje się, że relacje z lekarzem mogą mieć tak silny wpływ na ciśnienie oraz poziom cukru we krwi, jak efekt uzyskiwany dzięki lekom takim jak i , tj. powszechnie stosowanym w .

Dobry kontakt z lekarzem ma zaskakujące efekty - może poprawić wskaźniki ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi i bólu. Do takich wniosków doszli amerykańscy psychiatrzy i psycholodzy, których badania opublikowano w czasopiśmie PLoS ONE.

Jak wynika z szacunków ekspertów z Massachusetts General Hospital w Bostonie, skala korzyści jest porównywalna ze skutkami leków powszechnie stosowanych w profilaktyce chorób układu krążenia.

To kolejne badania dotyczące terapeutycznego wpływu relacji między lekarzem a pacjentem. Opisywane testy, jak zaznaczają ich autorzy, są jednak bardziej precyzyjne niż poprzednie, wzięto bowiem pod uwagę tylko wyniki doświadczeń, w których wzięto pod uwagę pacjentów pozostających pod opieką lekarzy i pielęgniarek po specjalnym szkoleniu na temat poprawy relacji z pacjentami. Stan zdrowia tych osób porównano z innymi chorymi mającymi kontakt z nieprzeszkolonym personelem medycznym.

Co więcej, w opisywanym badaniu wzięto pod uwagę ściśle określone dolegliwości (, , , ), których intensywność można monitorować w sposób obiektywny poprzez pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy, stężenia lipidów we krwi, masy ciała, intensywności bólu. Wszystkie te parametry były znacznie lepsze u pacjentów pozostających pod opieką lekarzy, którzy zostali przeszkoleni w zakresie zarządzania relacjami z pacjentem.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy