Strona głównaChorobyOczy - "narzędzie diagnostyczne"

Oczy - "narzędzie diagnostyczne"

Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale i ciała. Patrząc w nie można wyczytać, z jakimi problemami zdrowotnymi zmaga się dana osoba.
Oczy - "narzędzie diagnostyczne" [©  Delphimages - Fotolia.com] Choroba Alzheimera, cukrzyca, nowotwory mózgu, nadciśnienie - oto kilka z szerokiej gamy chorób, których obecność można wyczytać z oczu.

Wstępne rozpoznanie na podstawie wyglądu oczu jest coraz popularniejsze, ponieważ nie wymaga rozcinania skóry, doprowadzenia do krwawienia, „połykania sond", etc. Czasem wystarczy oftalmoskopia, czyli obejrzenie dna oka przez okulistę, by ocenić obecność określonej choroby. Jedyną niedogodność stanowi aplikacja leków rozszerzających źrenicę.

Oczy - narzędzie badawcze


Oczy okazują się doskonałym narzędziem diagnostycznym. Lekarze mogą zerknąć poprzez soczewkę i rogówkę głęboko do siatkówki, obszaru w tylnej części oka, stanowiącego jedyne miejsce w organizmie, gdzie naczynia krwionośne mogą być badane bez konieczności przecinania skóry.

Przez oczy można zobaczyć kilka naczyń (niektóre z nich mogą być nieszczelne), lub swoiste „odpadki" leżące wokół. Te informacje dają obraz stanu organizmu.

Czytanie z naczyń krwionośnych...

...daje pewniejsze rezultaty niż czytanie z fusów. Optyk oglądający oczy widzi sieć żył i tętnic - te pierwsze są ciemniejsze i grubsze, te drugie cechują się jaśniejszą barwą i mniejszą średnicą.

Pewne zmiany w wyglądzie delikatnej siatki tętnic sugerują, że pacjent może doświadczać stwardnienia tętnic (arteriosklerozy) lub nadciśnienia.

Niewielkie osady w oku mogą wskazywać na nagromadzenie się cholesterolu także w innych miejscach w organizmie.

Podobnie, małe plamki po krwawieniu mogą wskazywać, że pacjent ma cukrzycę - takie uszkodzenie naczyń jest typowym efektem rozwoju wspomnianej choroby.

Niektóre objawy mogą wskazywać na guzy mózgu. Obrzęk tarczy nerwu wzrokowego może być wynikiem nowotworu naciskającego na nerw wzrokowy.

Poza wspomnianymi chorobami, anemia sierpowata, białaczka i tętniaki mózgu również zostawiają ślad w oczach.

Szersza perspektywa diagnostyczna


Obecnie eksperymentuje się z najnowszymi technologiami, które pomagają wykryć białka beta-amyloidu w soczewce oka za pomocą krótkich impulsów światła. Beta-amyloid jest oznaką choroby Alzheimera. Uczeni mają więc nadzieję, że wspomniane testy mogą pomóc we wczesnej diagnostyce tej wyniszczającej choroby neurologicznej.

Wcześniejsze badania sugerują również, że śmiertelna postać malarii, znana jako malaria mózgowa, może być zdiagnozowana poprzez oczy. Choroba pozostawia nieprzezroczyste plamki na siatkówce i wybiela niektóre tętnice w tylnej części oka.

Co więcej, ruch oczu może pomóc zdiagnozować problemy psychologiczne. Badania uczonych University of Illinois mają dać odpowiedź, czy wzorce ruchów oczu ułatwiają rozpoznanie takich chorób, jak schizofrenia.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:09:32, 08-08-2013 Turka

    Dawno temu byłam na wizycie u irydiologa. Wykrył u mnie chorobę, której absolutnie nie spodziewałam się, bo żadne objawy na nią nie wskazywały. Zignorowałam diagnozę, a po upływie dosyć długiego czasu okazało się, że lekarz miał rację. Na szczęście nie było to nic śmiertelnego, ale leczenie zadawnionej choroby trwało długo.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy
Blog